Forum gospodarcze o Politechnice Gdańskiej

Innowacyjność, wdrożenia i internacjonalizacja to główne tematy poświęconego Politechnice Gdańskiej odcinka programu „Forum gospodarcze” w TVP3 Gdańsk. Wyemitowano w nim rozmowę redaktora Piotra Świąca z prof. Jackiem Namieśnikiem, rektorem PG, oraz materiały ukazujące projekty rozwijane przez naszych naukowców.

 

Innowacyjne projekty zaprezentowane w programie to ekologiczne produkty jednorazowego użytku opracowane przez zespół prof. Heleny Janik z Katedry Technologii Polimerów Wydziału Chemicznego oraz diamentowy bioczujnik wykrywający w ślinie pacjenta patogeny wywołujące grypę, stworzony przez międzynarodową grupę z prof. Robertem Bogdanowiczem z Katedry Metrologii i Optoelektroniki Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki na czele. Pokazano działalność Centrum Transferu Wiedzy i Technologii oraz komentarz prof. Piotra Dominiaka, prorektora ds. internacjonalizacji i innowacji. Wypowiadają się również młodzi pracownicy nauki – Inal Bakhytkyzy z Kazachstanu oraz dwoje doktorantów z Indii.

W drugiej części programu redaktor Piotr Świąc rozmawia z prof. Jackiem Namieśnikiem o wdrożonych wynalazkach i działaniach mających przynieść Politechnice Gdańskiej status uniwersytetu badawczego. Rektor opowiada także o pozyskiwaniu studentów i naukowców z zagranicy.

„Forum gospodarcze” można obejrzeć na stronie internetowej TVP3 Gdańsk.