Prof. Claes Goran Granqvist opowiada o swojej współpracy z Politechniką Gdańską

Światowej sławy specjalista w zakresie nanotechnologii i inżynierii materiałowej, prof. Claes Goran Granqvist, współpracuje z Politechniką Gdańską od ponad siedemnastu lat, z zespołem prof. Janusza Smulko, Katedra Metrologii i Optoelektroniki, WETI. Prowadził w tym czasie międzynarodowe projekty z udziałem naukowców z naszej uczelni, którzy wspólnie z nim opublikowali 26 artykułów indeksowanych w bazie Web of Science. O swoich związkach z Politechniką Gdańską prof. Claes Goran Granqvist opowiada w krótkim, anglojęzycznym filmie dostępnym na kanale PG w serwisie YouTube.

– Cenię sobie współpracę z pracownikami naukowymi Politechniki Gdańskiej ze względu na ich wysokie kompetencje. Doktoranci z Politechniki Gdańskiej, z którymi pracuję wyróżniają się znakomitym wykształceniem i często znają daną dziedzinę nauki lepiej niż ich szwedzcy koledzy po fachu, poznający tylko swoje wąskie specjalizacje – uważa prof. Granqvist.

W filmie z cyklu Visiting Professors szwedzki naukowiec opisuje swoje zainteresowania badawcze oraz to, co podoba mu się w polskim podejściu do uprawiania nauki.

– Politechnika Gdańska, podobnie jak Uppsala University, przyciąga zagranicznych naukowców oraz studentów. Nauka zarówno w Gdańsku, jak i Uppsali ma prawdziwie międzynarodowy charakter – podkreśla prof. Granqvist.

Prof. Claes Goran Granqvist jest emerytowanym profesorem Uppsala University w Szwecji (Department of Engineering Sciences, The Ångström Laboratory). Opublikował ponad 500 artykułów indeksowanych w Web of Science i 40 książek, cytowanych łącznie ponad 26 000 razy (h-index: 78). Jest inicjatorem powstania firmy produkującej materiały elektrochromowe, tzw. „smart windows” (www.chromogenics.com), notowanej na giełdzie Nasdaq First North. Wyniki swoich prac przedstawiał jako referaty zaproszone lub plenarne podczas 300 konferencji. Jest także zdobywcą ERC Advanced Grant. Prof. Claes Goran Granqvist został przez prof. Jacka Namieśnika, rektora PG, odznaczony Medalem za Zasługi dla Politechniki Gdańskiej.