Prof. Claes Goran Granqvist uhonorowany Medalem za Zasługi dla Politechniki Gdańskiej

Wybitny szwedzki naukowiec prof. Claes Goran Granqvist, światowej sławy specjalista w zakresie nanotechnologii i inżynierii materiałowej, został przez prof. Jacka Namieśnika, rektora PG odznaczony Medalem za Zasługi dla Politechniki Gdańskiej.

– Przyznane mi odznaczenie jest dla mnie wielkim powodem do dumy, ponieważ bardzo sobie cenię dotychczasową współpracę z PG. Każdego roku wspólnie publikujemy przynajmniej jeden lub dwa artykuły naukowe. Co prawda jestem już na emeryturze, ale na pewno nie będzie ona dla mnie powodem do przerwania wspólnych projektów – zaznaczył prof. Granqvist w trakcie spotkania z prof. Namieśnikiem, w którym uczestniczyła także jego małżonka oraz prof. Janusz Smulko, prorektor ds. nauki.

Prof. Claes Goran Granqvist jest emerytowanym profesorem Uppsala University w Szwecji (Department of Engineering Sciences, The Ångström Laboratory). Opublikował ponad 500 artykułów indeksowanych w Web of Science i 40 książek, cytowanych łącznie ponad 26 000 razy (h-index: 78). Jest inicjatorem powstania firmy produkującej materiały elektrochromowe, tzw. „smart windows” (www.chromogenics.com), notowanej na giełdzie Nasdaq First North. Wyniki swoich prac przedstawiał jako referaty zaproszone lub plenarne podczas 300 konferencji. Jest także zdobywcą ERC Advanced Grant.

Prof. Granqvist rozpoczął współpracę z Politechniką Gdańską w 2001 r., przygotowując artykuły naukowe wspólnie z badaczami z naszej uczelni. Współpraca ta była kontynuowana w ramach projektu UE prowadzonego przez Uppsala University. Następnie, w latach 2013–2015, Politechnika Gdańska wraz ze szwedzką uczelnią realizowały projekt Narodowego Centrum Nauki (HARMONIA) pod nazwą „Detekcja gazów czujnikami rezystancyjnymi wykonanymi w nanotechnologii”. Pracownicy PG opublikowali wspólnie z prof. Claesem Granqvistem 26 artykułów indeksowanych w bazie Web of Science. Obecnie kontynuowana jest współpraca z młodszym pokoleniem współpracowników profesora w ramach projektu UE TROPSENSE.

Podczas swojego ostatniego pobytu na PG prof. Granqvist wygłosił wykład zatytułowany „In Harmony with the Environment: New Materials for Harnessing Nature's Energy Flows”, poświęcony zastosowaniu nanotechnologii do produkcji materiałów redukujących zużycie energii w budynkach.

Źródło: pg.edu.pl/aktualnosci/