Bałtycki Festiwal Nauki

Zapraszamy Was do udziału w Bałtyckim Festiwalu Nauki na Politechnice Gdańskiej, który odbędzie się w dniach 23-27 maja. Blisko 500 studentów i naukowców przygotowało niemal 200 propozycji z 24 dyscyplin naukowych – od architektury po biocybernetykę.

Każdy – od przedszkolaka po seniora – kto odwiedzi Politechnikę Gdańską podczas Bałtyckiego Festiwalu Nauki, może liczyć na niepowtarzalne wrażenia, nie tylko naukowe! W programie szesnastej edycji festiwalu znalazły się warsztaty i pokazy laboratoryjne, prezentacje multimedialne, wycieczki, pikniki naukowe, wykłady, konkursy.

Młodsze dzieci będą mogły m.in. wziąć udział w zabawie, której celem będzie uratowanie Ekomisia, zobaczą „sprytne” doświadczenia z pogranicza chemii, fizyki i inżynierii materiałowej, jak gorący lód czy „podwodny” ogród. Stworzą własną mapę i zbudują nawierzchnię drogową ze słodyczy, która przejdzie test wytrzymałości, a potem będzie można ją… zjeść.

Starsi uczniowie m.in. wyizolują barwniki ze szpinaku, zaprojektują i wykonają własny wzór na koszulce i obejrzą pod mikroskopem krew żaby. Poznają proces tworzenia bionicznej ręki i sprawdzą czy potrafią jej używać.

Niezależnie od wieku, całe rodziny zainteresuje pokaz, podczas którego dowiedzą się czym różni się dźwięk skrzypiec od dźwięku klarnetu, skoro brzmi zupełnie inaczej. Będzie można m.in. zapoznać się z dawnymi technikami fotograficznymi, dowiedzieć się jak wytworzyć sztuczny diament, jak wysłać swój eksperyment w kosmos, a także znaleźć odpowiedź na pytanie: czy chodzenie po dywanie Sierpińskiego jest trudne?

Poruszymy też tematy, które dotyczą każdego z nas, jak zanieczyszczone powietrze. Wykład pt. „Smog – historia – dzień dzisiejszy” wygłosi prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej.

Uwaga! Wstęp na wszystkie atrakcje jest wolny. Na część zajęć obowiązuje jednak rejestracja. Szczegółowy program znajduje się [tutaj].