Pożegnaliśmy prof. Gustawa Budzyńskiego

2 sierpnia 2018 r. pożegnaliśmy zmarłego 29 lipca 2018 roku  prof. Gustawa Budzyńskiego.
Po mszy o godz. 12.00 w Kościele Garnizonowym przy ul. Matejki dalasze uroczystości pogrzebowe odbyly się na Centralnym Cmentarzu Srebrzysko.

Kawaler Virtutii Militari pochowany został przy udziale wojskowej asysty honorowej, która wzięła udział w uroczystości pogrzebowej na cmentarzu. Kompania honorowa z pocztem sztandarowym, orkiestra wojskowa,  żołnierze na posteruneku honorowym, żołnierze do niesienia poduszek z odznakami orderów i odznaczeń oraz żołnierze niosący wieńce od Wojwody Pomorskiego, rodziny i Politechniki Gdańskiej. Asysta honorowa Marynarki Wojennej stanowiła zasłużoną i godną oprawę ostatniej drogi wybitnej postaci jaką był prof. Gustaw Budzyński.

Profesor (ur. w 1921 w Warszawie) rozpoczął studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej w 1938 roku, ale służba wojskowa i wybuch II wojny światowej zmusiły go do przerwania nauki. Po zakończeniu wojny zamieszkał w Gdańsku, gdzie mimo represji ze strony władz PRL ukończył w 1959 roku studia na Wydziale Łączności PG. Pracował jako nauczyciel akademicki na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej, jednocześnie podejmując pracę zawodową w Polskim Radiu Gdańsk. W 1965 roku uzyskał tytuł doktora nauk technicznych na Politechnice Warszawskiej.

Był pionierem w kształceniu inżynierów dźwięku w Polsce (współtworzył Zakład Inżynierii Dźwięku na Wydziale Elektroniki PG oraz Zakład Akustyki na gdańskiej Akademii Muzycznej).
Był honorowym członkiem Polskiego Towarzystwa Akustycznego, Greckiego Towarzystwa Akustycznego, członkiem Francuskiego Towarzystwa Akustycznego i polskiej sekcji Audio Engineering Society. Był członkiem komitetu akustyki PAN. Od 1992 roku brał udział w redagowaniu „Zeszytów Historycznych WiN”.

Został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V klasy nadanym rozkazem Dowódcy AK nr 525 z 27 sierpnia 1944 roku. Uzasadnienie nadania odznaczenia brzmiało: „za wyjątkową odwagę osobistą wykazaną w walce”. Otrzymał również Krzyż Walecznych (dwukrotnie), Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami, Medal Wojska po raz 1, 2, 3 i 4, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Medal za Udział w Wojnie Obronnej 1939, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 roku razem z żoną, doc. dr inż. Marianną Sankiewicz-Budzyńską, zostali uhonorowani medalami „Zasłużony w Historii Miasta Gdańska” przez prezydenta Gdańska.

Postać profesora prezentowana była w Piśmie PG na stronie 57.