Znane problemy

 

 

Z powodu błędu języka Java zarówno netbeans jak i eclipse (oraz inne aplikacje javowe jak WTK) mogą zachowywać się dziwnie (nie można tworzyć projektów, błędy serwerów aplikacji, w ogóle się nie uruchamiają itp.) Jeżeli ten problem wystąpi (nie powinien, ale może jednak), to aby go rozwiązać należy za pomocą narzędzia regedit przejść do klucza HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Shell Folders\ i dwukrotnie klikając na wpis Desktop zmodyfikować jego wartość na “C:\Users\\Desktop” i zamknąc regedit. Od tego momentu aplikacje powinny działać, restart komputera nie jest wymagany. Czy to pomogło można zeryfikować włączając netbeans i sprawdzając w logach IDE (dostępne w menu View->IDE Log) sprawdzić wartość zmiennej “Home Directory” (na samym początku logu). Jeżeli jest to katalog zalogowanego użytkownika to wszystko powinno być ok. Jeżeli nie należy zweryfikować wpis do rejestru.

W przypadku chęci uruchamiania WTK252 bezpośrednio z netbeans pod Linux należy zmienić domyślną Javę, jaka jest przez netbeans wykorzystywana do uruchomienia WTK. Problem wynika z tego, że Netbeans działa na Javie 64 bitowej, z którą WTK nie jest kompatybilne. Należy w pliku /usr/local/netbeans-7.0/mobility/WTK2.5.2/bin/emulator zmienić opcję javapathtowtk=32bitjava/bin/. Wskazuje ona katalog z javą, jaka ma być uruchamiana w przypadku WTK. Należy pamiętać o końcowym slashu!

W przypadku problemów zalogowania się do środowiska graficznego (zwłaszcza Xfce4) należy zrestartować X’y (Alt-Ctrl_Backspace 2 razy szybko), przełączyć się na konsole tekstową (Alt-Ctrl-F1), zalogować się i usunąć katalogi:

  • .kde
  • .kde4
  • .gconf
  • .gconfd
  • .gnome2
  • .gnome2_private
  • .local
  • .config
  • .cache

Katalogi te są kasowane po restarcie systemu automatycznie więc alternatywnie można uruchomić ponownie komputer.

Czasami potrafi popsuć się wpis w rejestrze dotyczący VisualStudio uniemożliwiając np. tworzenie połączeń do bazy danych. Przyczyna tego zachowania jest nieznana. W takim przypadku należy zamknąć Visual Studio, uruchomić progam regedit i usunąć następujący klucz w rejestrze: HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\VisualStudio (rozwijamy drzewko w lewej części okienka, klikamy prawym klawiszem na gałąź VisualStudio i wybieramy usuń). Proszę uważać, by nie usunąć nic więcej, bo możecie coś popsuć:)