EDISON w Katedrze

Prof. Mrozowski znalazł się w gronie 8 laureatów konkursu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej o nazwie TEAM-TECH. Przygotowany przez niego i dr Adama Lamęckiego projekt EDISON przeszedł wieloetapową procedurę selekcji, w której oprócz doskonałości naukowej o oceniano potencjał komercyjny pomysłu. 

Projekt EDISON (EDISON to akronim od Electromagnetic Design of flexIble SensOrs) będzie trwał 3 lata i da 8 studentom wyłonionym w konkursie możliwość wzięcia udziału w opracowaniu i wprowadzeniu na światowe rynki zaawansowanego programu komputerowego służącego do projektowania biosensorów i sensorów wykorzystujących fale elektromagnetyczne. Dzięki sporemu budżetowi o wysokości blisko 3 milionów złotych, otrzymają oni stypendia w wysokości 18 000 zł. 

Proces projektowania sensów elektromagnetycznych i układów bezprzewodowych do transmisji danych z czujników rożnego typu odbywa się z użyciem zaawansowanego oprogramowania i polega na przeprowadzeniu setek czasochłonnych obliczeń w celu znalezienia najbardziej odpowiedniego, z punktu widzenia właściwości elektromagnetycznych, kształtu sensora lub układów towarzyszących, takich jak antena, obwody dopasowujące i filtrujące sygnały wysokiej częstotliwości. W celu wykonania każdej symulacji konieczne jest numeryczne rozwiązanie równań Maxwella. To powoduje, że opracowanie nowej konstrukcji sensora jest bardzo. Dlatego w projekcie EDISON opracowane zostanie zupełnie nowe narzędzie. Program w będzie pozwał na projektowanie elektromagnetyczne sensorów o dowolnych kształtach, w tym sensorów i anten elastycznych (giętkich) wykorzystywać będzie najnowsze osiągniecia naukowe w zakresie technik numerycznego rozwiazywania równań Maxwella, rozwijanych od wielu lat na w zespole Centrum Doskonałości WiComm i GPU Research Center funkcjonujących w Katedrze Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Znaczne przyspieszenie obliczeń uzyskane zostanie w szczególności dzięki masowemu zrównolegleniu wybranych zadań i wątków obliczeniowych (za pomocą akceleratorów graficznych i wielordzeniowych procesów) oraz najnowszym metodom numerycznego rozwiazywania równań różniczkowych cząstkowych pozwalających wykorzystać wyniki poprzednich obliczeń w celu skrócenia czasu trwania kolejnych kroków projektowych. 
Zagraniczny recenzenci dali projektowi w sumie 57 punktów na 60 możliwych i napisali między innymi: 

• “The combination of the FEM approach with massive parallelization via the mesh morphing approach ….has not been conceived of or attempted before. Judging from the applicant’s track record and the research plan outlined in the proposal, it appears that the applicant will be successful. If this happens, the high gain would be significant in terms of the systematic and rapid development and analysis of new sensor systems.” 
• “Overall, I am quite impressed by the novelty and timeliness of the proposed approach.” 
• “The proposed research project is extremely well designed. …The expected impact of the project is very high; it is clearly a high priority project which should receive preferred funding.” 
• “The preliminary research is extremely high-level and represents a very solid basis. The applicant and the team demonstrate very good expertise and skills both from the electromagnetic point of view, and from the computational and IT one.” 
• “Professor Mrozowski and Dr. Lamecki are not only excellent researchers; they are experienced project managers as well.” 

Projekt EDISON będzie realizowany przez konsorcjum składające się z Politechniki Gdańskiej i firmy innowacyjnej EM Invent sp. z o.o., spółki typu spin-off założonej przez pracowników Katedry. Firma EM Invent sp. z o.o od dwóch lat rozwija oprogramowanie InventSIM służące do projektowania układów mikrofalowych i anten. Wykorzystuje w tym celu licencje uzyskane z Politechniki Gdańskiej na wybrane technologie obliczeniowe. W projekcie EDISON EM Invent udostępni kod programu InventSIM i wspólnie z młodymi doktorami i studentami będzie rozwijała wysoce innowacyjny produkt komercyjny. W projekcie będą uczestniczyli także zagraniczni partnerzy naukowi oraz firmy krajowe. Zagraniczni partnerzy naukowi są uznanymi w świecie ekspertami w zakresie obliczeń naukowych, projektowania wspomaganego komputerem oraz projektowania czujników, anten i układów wysokiej częstotliwości. Wśród nich jest także prof. Michał Okoniewski z Uniwersytetu w Calgary pionier wykorzystywania akceleratorów graficznych w obliczaniach i współwłaściciel kanadyjskiej firmy Accelaware – światowego lidera w tym zakresie. Obok niego prace konsorcjum wspomagać będą prof. Maurizio Bozzi z Uniwersytetu w Pawii – ekspert w zakresie czujników i układów dla „zielonego” Internetu rzeczy i prof. Valentin de la Rubia z Politechniki w Madrycie– specjalista w zakresie metod numerycznego rozwiazywania równań różniczkowych. Firmy krajowe to WiRan i SiRC. Partnerzy zagraniczni i krajowe firmy, które zadeklarowały udział w projekcie EDISON udostępnią w celach testowych własne konstrukcje czujników, anten i układów bezprzewodowych, oraz podzielą się doświadczeniami z wykorzystania opracowanego przez konsorcjum Politechniki Gdańskiej z firmą EM Invent nowej klasy oprogramowania. 

Więcej informacji: 
http://www.fnp.org.pl/ponad-25-mln-zl-od-fnp-na-innowacyjne-badania-aplikacyjne-i-konkurs-team-tech-rozstrzygniety/ 

http://ow.ly/ZCZR302jrtF