Mobilne laboratorium z bezprzewodowych systemów wbudowanych dla studentów

Wydawałoby się, że realizacja laboratorium i projektu z przedmiotu "Zastosowanie technologii bezprzewodowych", w ramach którego studenci rozwijają swoje umiejętności w zakresie tworzenia kompleksowych systemów w oparciu o komputery jednoukładowe oraz elementy wymagające interakcji z użytkownikiem (np. przyciski, diody, czytniki NFC czy bezprzewodowe moduły BLE) w czasach pandemii nie jest możliwa. Jednak pracownicy katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej przygotowali ciekawe i kompleksowe rozwiązanie: autorski zestaw do eksperymentowania wraz ze stroną internetową, która umożliwia zdalne sterowanie elementami interaktywnymi wykorzystywanych układów. Można używać przycisków, obserwować świecące diody LED, zmieniać warunki oświetlenia, a nawet zbliżyć kartę NFC do czytnika za pomocą ramienia robota. Obecnie cały sprzęt zainstalowany został w garażu jednego z pracowników KIMIA i z sukcesem jest wykorzystywany w trakcie laboratorium i własnych projektów studenckich. Studenci zdalnie tworzą własne programy na komputery jednoukładowe, wgrywają je, a następnie poprzez stronę weryfikują poprawność ich działania - np. sprawdzając czy czujniki oświetlenia prawidłowo wykrywają zmiany jego natężenia. Co więcej, ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu studenci mogą pracować nad laboratorium i własnymi projektami w dowolnym miejscu i o dowolnej porze (nie tylko w trakcie laboratorium) w przyszłości planowane jest wykorzystanie tego rozwiązania na stałe, co umożliwi studentom realizację własnych pomysłów na zastosowanie technologi bezprzewodowych w dogodnym dla nich czasie.

Wyświetl krótki film

Załączone pliki