Studenci KIMiA zwyciężyli w konkursie na najlepszy projekt grupowy na wydziale ETI.

Zrealizowany w naszej Katedrze projekt pod tytułem “Robot inspekcyjny wykorzystujący miniaturowe układy radarowe” dnia 24.02.2020 otrzymał I nagrodę Dziekana za najlepszy projekt zrealizowany na naszym Wydziale. Projekt został zrealizowany przez Kamila Jarmołowicza, Paula Labuddę, Tristana Wójciaka oraz Kacpra Zubiela, który był jego kierownikiem. Opiekunem projektu był dr hab. inż. Łukasz Kulas, prof. PG. Swojego wsparcia merytorycznego udzielili również pracownicy KIMiA, zaangażowani w europejskie projekty badawczo-rozwojowe w dziedzinie bezprzewodowych systemów wbudowanych prowadzonych dla europejskich firm.

Zastosowanie radaru umożliwi pracę robota w warunkach ograniczonej widoczności oraz przyniesie poprawę zasięgu, w porównaniu z zastosowanymi w nim dotychczas rozwiązaniami wizyjnymi. Robot został przetestowany w docelowym środowisku pracy, jakim ma być Port Gdańsk. Ponadto zostały przeprowadzone również testy ze Strażą Pożarną, podczas których wykazano poprawne wykrywanie obiektów przez ścianę dymu, pary wodnej oraz kurtynę wodną. Co więcej, radar umożliwia określenie czy obiekt jest ruchomy, dzięki czemu możliwe było rozróżnienie ludzi w dymie od innych obiektów.

Należy również wspomnieć, iż wykorzystany w projekcie robot bazuje na rozwiązaniach, które powstały w naszej Katedrze w ramach ubiegłorocznej edycji Projektu Grupowego, również wygrywając wówczas pierwszą nagrodę.

Fot. Krzysztof Krzempek/Politechnika Gdańska

Załączone pliki