O Katedrze
Celem Katedry Inżynierii Oprogramowania jest realizacja badań naukowych w dziedzinie informatyki, kształcenie wysokiej klasy specjalistów – informatyków oraz rozwijanie współpracy z otoczeniem przemysłowym w zakresie transferu wyników naukowych do zastosowań praktycznych.
Badania
Główne kierunki badawcze Katedry obejmują zarządzanie ryzykiem i bezpieczeństwem systemów informatycznych, zarządzanie wiedzą i danymi, nowoczesne metody inżynierii oprogramowania oraz informatyka afektywna.
W Katedrze działają trzy zespoły naukowe:
- Information Assurance Group (IAG) - Celem tej grupy jest opracowanie nowych metod służących zarządzaniu zaufaniem, zarządzaniu ryzykiem oraz ocenie i zwiększaniu wiarygodności systemów informatycznych.
- Knowledge Management Group (KMG) – Działalność badawcza tej grupy ukierunkowana jest na opracowywanie nowych metod służących do efektywnego zarządzania informacją i wiedzą.
- Emotions in HCI Research Group (EmoRG) - Grupa zajmuje się informatyką afektywną, w tym algorytmami rozpoznawania stanów emocjonalnych na podstawie wielomodalnych kanałów wejściowych, przebiegiem sterowania opartym o postrzeganie afektu, w tym interwencjami afektywnymi, a także symulacją osobowości wirtualnych postaci.
W Katedrze są również prowadzone badania w zakresie nowoczesnych metod wytwarzania oprogramowania, oraz badania nad poprawą technik wytwarzania oprogramowania z zastosowaniem metod psychologii i lingwistyki.
W strukturze Katedry funkcjonują trzy laboratoria:
- Laboratorium Zaawansowanej Analizy Danych – laboratorium dydaktyczno-badawcze, sfinansowane przez firmę Intel, składające się z 5 wysoko wydajnych serwerów tworzących klaster obliczeniowy o 192 węzłach, na którym posadowione jest oprogramowanie Trusted Analytics Platform przeznaczone do analiz danych wielkoskalowych (big data).
- Laboratorium Innowacyjnych Zastosowań Informatyki – laboratorium badawcze KIO w sali EA 01 powstało w roku 2012 na bazie środków z funduszu rozwoju katedr Dziekana ETI. Służy ono celom badawczym i stanowi platformę, poprzez którą demonstrowane są wyniki projektów badawczych realizowanych w Katedrze.
- Laboratorium Chmury Obliczeniowej NOR-STA - laboratorium badawcze w sali EA 623, w którym rozwijane jest oprogramowanie NOR-STA wspomagające wdrażanie standardów oraz ocenę wiarygodności systemów oferowane komercyjnie przez spółkę spin-off Argevide Sp. z o.o.
- Laboratorium Inżynierii Oprogramowania i Baz Danych – laboratorium dydaktyczne w sali EA 436, w którym realizowane są zajęcia związane z wieloma przedmiotami prowadzonymi przez Katedrę.
Kształcenie
Katedra jest zaangażowana w realizację przedmiotów kierunkowych i profilowych na studiach I stopnia oraz przedmiotów specjalnościowych na studiach II stopnia, a także oferuje studia podyplomowe.
Katedra prowadzi na kierunku Informatyka profil "Bazy danych", specjalność podstawową "Inżynieria systemów informacyjnych" oraz specjalność uzupełniającą "Zaawansowana analiza danych". Specjalności umożliwiają studentom II stopnia zdobycie umiejętności dających w perspektywie prestiżową i ciekawą pracę. Absolwenci są przygotowywani nie tylko jako wysokiej klasy fachowcy, ale również pod kątem przyjmowania przez nich w przyszłości funkcji kierowniczych.
Katedra oferuje również możliwości doskonalenia umiejętności i wiedzy zawodowej informatykom zatrudnionym w przemyśle. Obecnie realizuje Studia Podyplomowe Nowoczesne Metody Inżynierii Oprogramowania.
Transfer technologii
Katedra aktywnie angażuje się w procesy transferu technologii i stymulowanie dyskusji w środowiskach naukowych i przemysłowych, w szczególności poprzez organizowanie konferencji, warsztatów i seminariów z udziałem reprezentantów międzynarodowych i krajowych środowisk naukowych i przemysłowych.
W 2014 roku pracownicy Katedry założyli spółkę spin-off Argevide Sp. z o.o., której celem jest komercyjne oferowanie na rynku wyników badań prowadzonych w Katedrze, w szczególności oprogramowania NOR-STA.