O Katedrze

Główną specjalnością naukową Katedry Systemów Elektroniki Morskiej jest hydroakustyka, a w tym zwłaszcza:

  • systemy hydroakustyczne (nawigacyjne, echolokacyjne i komunikacyjne),

  • przetworniki ultradźwiękowe i anteny hydroakustyczne,

  • propagacja fal akustycznych w morzu i wodach śródlądowych.

Prowadzone są również prace badawcze w zakresie akustyki teoretycznej, przetwarzania sygnałów analogowych i cyfrowych i techniki ultradźwiękowej.

 

 

Katedra wchodzi w skład Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej jako Zespół Hydroakustyki. Centrum posiada koncesję na wykonywanie prac z zakresu wyrobów i technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Ponadto Centrum wdrożyło system jakości spełniający wymagania ISO 9001 i AQAP 2110 (system zarządzania jakością zgodny z wymaganiami NATO).

Kadra naukowa i techniczna Katedry ma bogate, wieloletnie doświadczenie w budowie systemów hydroakustycznych, poczynając od ich analizy i projektowania, a kończąc na wykonywaniu kompletnych modeli użytkowych, prototypów oraz krótkich serii produkcyjnych.

Liczne systemy hydroakustyczne zostały wdrożone i są z powodzeniem wykorzystywane na okrętach, śmigłowcach i samolotach Marynarki Wojennej, w portach i na wodach śródlądowych. Konstrukcje zbudowanych w Katedrze systemów hydroakustycznych spełniają wysokie normy odpornościowe sprzętu morskiego lub lotniczego.