100-lecie urodzin Marianny i film "Zielony atrament" | Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej

100-lecie urodzin Marianny i film "Zielony atrament"

26 września 2021 roku ochodziliśmy setną rocznicę urodzin docent  Marianny Sankiewicz niezapomnianej wychowawczyni i opiekunki wielu pokoleń absolwentów naszego wydziału. Od 1945 roku związana była z naszą uczelnią, a na  Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki pracowała do momentu przejścia na emeryturę w 1992 roku.

Z inicjatywy Koła Absolwentów działającego przy Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz wychowanków Pani Profesor zaplanowano uczczenie i  obchody tego jubileuszu. Z tej okazji odbyły się spotkania i wystawa oraz rozpoczęto przygotowania do zapowiadanego już wcześniej filmu upamiętniającego jej życie i dokonania.
Rocznica urodzin Marianny Sankiewicz zbiegła się także z obchodami 70-lecia istnienia wydziału i zostały one symbolicznie połączone. Zapoczątkował je październikowy koncert fortepianowy w wykonaniu Leszka Możdżera podczas którego pianista zadedykował swój improwizowany utwór  Mariannie Sankiewicz.

Film, którego realizacji podjęła się Gdyńska Szkoła Filmowa zamówiony został przez Stowarzyszenie Absolwentów PG, które pozyskało część środków dzięki darczyńcom, natomiast całkowite koszty realizacji poniosą koproducenci. Całkowity budżet filmu to kwota przekraczająca 500 tyś. zł.

O samym filmie, akcji "100 lat Marianny" oraz planach i i przygotowaniach opowiada Paweł Wyszomirski, reżyser i scenarzysta, który dla SAPG jako właściciela praw autorskich  przygotował koncepcję i scenariusz filmu.

Wypowiedź reżysera i scenarzysty

Produkcja filmu "Zielony atrament"  została już zakończona i jego premiera odbyła się
w piątek, 16 lutego 2024 roku o godz. 14:00 w sali Multikina w Gdańsku-Wrzeszczu

=============================================================================================