Projekt grupowy ma na celu, oprócz samego wykonania projektu, przygotowanie studentów do przyszłej pracy zespołowej oraz nauczenie terminowego wywiązywania się ze zobowiązań, wynikających z ustalonego harmonogramu prac projektowych. W ramach przedmiotu projekt grupowy są realizowane projekty, których tematy formułują dowolni klienci, w tym pochodzący z WETI oraz z firm zewnętrznych. Każdy projekt posiada swojego opiekuna na WETI oraz klienta. Klientem projektu może być osoba z firmy zewnętrznej (niekoniecznie technicznej), instytucji zewnętrznej, opiekun projektu, koordynator katedralny, koordynator wydziałowy, nauczyciel z PG i in.

Studenci mogą zgłaszać własne propozycje tematów projektów, również np. w porozumieniu z firmami zewnętrznymi oraz z potencjalnym opiekunem projektu z WETI lub koordynatorem katedralnym albo wydziałowym.

Do zgłaszania tematów projektów zapraszamy również bezpośrednio firmy zewnętrzne.

Przeprowadzamy również Konkurs Dziekana Na Najlepszy Projekt Grupowy na WETI (pula nagród 14 000 zł), konkursy sponsorskie oraz ogólnowydziałowe prezentacje najlepszych projektów, zgłaszanych przez katedry.

II edycja Konkursu S&P Global na "Najlepszy studencki projekt grupowy na WETI”

W konkursie S&P Global mogą brać udział wszystkie projekty, które wykorzystują złożone technologie informatyczne, elektroniczne, telekomunikacyjne, z dziedzin automatyki, robotyki oraz inżynierii biomedycznej, a także np. wykorzystują narzędzia z zakresu sztucznej inteligencji lub projekty, które rozwiązują problemy w obszarze AI.

Pula nagród 12 000 zł.

Zasady realizacji przedmiotu zostały podane w dokumencie Zasady realizacji i zaliczenia przedmiotu Projekt grupowy na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej (dostępnym dla studentów na kursie w eNauczaniu). W dokumencie tym opisano szczegółowo stawiane wymagania, zasady zaliczenia i wszystkie obowiązkowe czynności, które studenci muszą wykonać. Jest to więc praktyczny przewodnik dla każdego studenta i należy się z nim obowiązkowo zapoznać.

Dla studentów są prowadzone obowiązkowe spotkania informacyjne o charakterze warsztatowym. Prowadzą je nauczyciele WETI oraz przedstawiciele firm zewnętrznych.

Oprócz samego tworzenia produktu finalnego w projekcie grupowym ważna jest również inżynieria projektowania, a ocenie podlega zarówno produkt, jak i jakość procesu projektowania, w tym: jakość dokumentacji, terminowość wykonywania zadań zdefiniowanych w harmonogramie prac, terminowość wykonywania dokumentacji i jej umieszczania w serwisie projektowym, jakość pracy zespołowej i udział w spotkaniach informacyjnych itp.

Zespoły projektowe liczą od 3 do 5 osób i są tworzone przez studentów wybierających dowolne tematy, w dowolnych katedrach. W skład zespołu projektowego mogą wchodzić studenci z różnych kierunków studiów (zespoły interdyscyplinarne), którzy powinni dobierać się wg własnych preferencji oraz w zależności od wymagań danego tematu projektowego. Każda grupa ma również obowiązek wybrania kierownika projektu.

Projekt grupowy trwa 2 semestry. Każdy semestr projektu grupowego kończy się prezentacją projektu w katedrze, w której jest realizowany, przed komisją oceniającą, złożoną z opiekunów projektów oraz koordynatora katedralnego i ewentualnie innych osób.

Nadzór nad projektem grupowym na WETI sprawuje pełnomocnik dziekana ds. projektów grupowych (tzw. koordynator wydziałowy) w porozumieniu z kolegium dziekańskim.

Funkcję koordynatora wydziałowego projektu grupowego pełni dr inż. Sławomir Gajewski (e-mail: slawomir.gajewski@pg.edu.pl).