Awans do Komitetu Narodowego URSI i komisji międzynarodowej | Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-09-13

Awans do Komitetu Narodowego URSI i komisji międzynarodowej

foto

W dniach 19 – 26 sierpnia w Sapporo w Japonii odbyła się konferencja dotycząca nauk radiowych tj. Zgromadzenie Generalne organizacji URSI (URSI GASS). W wydarzeniu uczestniczyła również delegacja z naszej Katedry, która prężnie działa w różnych obszarach nauk radiowych, a jej pracownicy wybierani są do struktur zarówno Komitetu Narodowego URSI jak i jako przedstawicieli w komisjach międzynarodowych!

Trwająca prawie tydzień konferencja obfitowała w wiele bardzo ciekawych wykładów, sesji oraz dyskusji, a prelegentem jednej z nich był dr inż. Piotr Rajchowski, który przedstawił wyniki badań nad analizą wpływu kanału radiowego na precyzję estymacji pozycji terminala użytkownika dla wąskopasmowej komunikacji Internetu Rzeczy NB-IoT.

W trakcie konferencji, organizatorami sesji we współpracy z COST CA20120 Interact byli: Sławomir J. Ambroziak (komisja F) oraz Krzysztof K. Cwalina (komisja C), a dodatkowo prof. Ambroziak był także przewodniczącym sesji dotyczącej zagadnień pomiarów i modelowania propagacji fal radiowych dla komunikacji wewnątrzbudynkowej.

Oprócz dyskusji naukowych, sesji i prezentacji Zgromadzenie Generalne URSI jest miejscem, w którym dokonywane są wybory na kadencje zarówno dla rad URSI jak i poszczególnych komisji zajmujących się różnymi aspektami nauk radiowych. Jest nam niezmiernie miło ogłosić, iż decyzją delegatów krajów członkowskich URSI dr hab. inż. Sławomir Ambroziak, prof. PG został wybrany zastępcą przewodniczącego międzynarodowej komisji F zajmującej się propagacją fal radiowych i teledetekcją na kadencję 2023 – 2029. Warto podkreślić, iż zgodnie ze statutem po trzech latach obejmie funkcję przewodniczącego.

Ponadto, po trzech latach swoją drugą kadencję w międzynarodowej komisji C jako Senior Early Carieer Representative rozpoczął dr inż. Krzysztof K. Cwalina. Został także wybrany przewodniczącym międzynarodowej grupy roboczej zajmującej się zastosowaniem metod sztucznej inteligencji w systemach i sieciach radiowych oraz reprezentantem Szkoły Nauk Radiowych dla Młodych Naukowców URSI.

Dodatkowo, możemy pochwalić się, iż doktorantka Universitat Politècnica de València UPV oraz absolwentka naszej specjalności – Monika Drozdowska - otrzymała prestiżową nagrodę URSI Young Scientists Awards. Pani Drozdowska prezentowała wyniki prac realizowanych we współpracy UPV z naszym katedralnym zespołem dotyczących analizy odpowiedzi impulsowej kanału w wewnątrzbudynkowych środowiskach biurowych i konferencyjnych dla fal milimetrowych.

Serdecznie gratulujemy!