Wizyta prof. Briana D. O. Andersona | Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2021-03-18

Wizyta prof. Briana D. O. Andersona

Profesor Brian D. O. Anderson

Katedra Systemów Automatyki miała ogromną przyjemność gościć prof. Briana D. O. Andersona, który w trakcie swojej wizyty uczestniczył w seminariach dla studentów, doktorantów i pracowników Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Głównym celem wizyty profesora było jednak zapoczątkowanie współpracy w naukowej w dziedzinie identyfikacji niestacjonarnych procesów stochastycznych - nowego obiecującego kierunku badań prowadzonych w Katedrze Systemów Automatyki.

Prof. Brian D.O. Anderson - emerytowany profesor Australijskiego Uniwersytetu Narodowego, a zarazem profesor (Distinguished Professor) Hangzhou Dianzi University w Chinach - jest jednym z najwybitniejszych na świecie i najbardziej utytułowanych naukowców w dziedzinie automatyki i teorii systemów dynamicznych. Jest doktorem honoris causa siedmiu uniwersytetów, w tym szwajcarskiej Politechniki Federalnej w Zurychu. To także zdobywca prestiżowych nagród międzynarodowych, takich jak Bode Prize (IEEE Control Systems), Quazza Medal (IFAC), czy Guillemin-Cauer Award (IEEE Circuits and Systems).

Prof. Anderson opublikował dziesięć monografii i ponad 1100 prac naukowych, w tym ponad 570 artykułów w wysoko punktowanych czasopismach z listy JCR (w zdecydowanej większości przypadków jako pierwszy autor), a jego indeks Hirscha (Google Scholar) przekracza 100 (jego nazwisko znajduje się na liście najczęściej cytowanych badaczy w dziedzinie nauk technicznych w latach 1981-1999). Profesor jest wciąż bardzo aktywny naukowo – w latach 2013-2017 opublikował 65 artykułów w wysoko punktowanych czasopismach z listy JCR.

Podczas wręczenia medalu prof. Brianowi Andersonowi towarzyszyli prof. Janusz Smulko, prorektor PG ds. nauki, prof. Jerzy Wtorek, dziekan WETI, oraz prof. Maciej Niedźwiecki.