Data dodania: 2022-11-30
Cyfrowy bliźniak - innowacyjny system asystujący kobietom w ciąży
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują, w ramach międzynarodowego konsorcjum, nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do stworzenia cyfrowego bliźniaka - systemu, który umożliwi monitorowanie i przewidywanie ryzyka powikłań związanych z ciążą, zanim jeszcze pojawią się objawy.
- Cyfrowy bliźniak pozwala nam działać w przestrzeni cyfrowej, nie dokonując bezpośrednich działań na osobie, a w związku z tym daje wiele możliwości pod względem symulacji, opracowania metod dotyczących monitorowania diagnostyki medycznej - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Jacek Rumiński, kierownik Katedry Inżynierii Biomedycznej PG. - W tym konkretnym przykładzie będziemy opracowywać "cyfrowy bliźniak" dla potrzeb wspomagania i monitorowania kobiet w ciąży - dodaje.
Monitorowanie ciąży
Dzięki cyfrowym modelom ("cyfrowy bliźniak") będzie można monitorować i przewidywać ryzyko powikłań związanych z ciążą, takich jak stan przedrzucawkowy i tzw. nadciśnienie ciążowe, jeszcze zanim pojawią się objawy. W razie potrzeby narzędzia te pomogą określić optymalną dawkę leku i plan leczenia w przebiegu ciąży. Z platformy będzie mógł korzystać zarówno personel medyczny (lekarze, pielęgniarki, położne), jak i pacjentka oraz jej bliscy.
- Naszym założeniem jest przeprowadzenie pilotażowego projektu, który umożliwi nam opracowanie metod pewnych modeli przewidywania ryzyka stanu przedrzucawkowego czy ciśnienia indukowanego ciążą po to, żeby chronić zdrowie i życie matki i dziecka. - podkreśla gość Jedynki. - We współczesnym świecie, w dobie rozwoju sztucznej inteligencji, bardzo dużo pracujemy na danych, więc te dane będą nam odzwierciedlały pewne pomiary wynikające z historii ciąży czy pomiarów biomedycznych na bieżąco, czy opinii zarówno osoby zainteresowanej jak i specjalistów, lekarzy, którzy opiekują się pacjentem - wyjaśnia ekspert.
Jak zaznacza prof. Jacek Rumiński, platforma ma przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo zdrowotne kobiety, sprawdzić, jak opracowane modele czy system mogą poprawić komfort i jakość życia pacjentki. Z drugiej strony wypracowane rozwiązania będą mogły przyczynić się do obniżenia kosztów opieki zdrowotnej. - Takie dane umożliwią nam zbudowanie modelu, który z jednej strony ma być wysoko dokładny, z drugiej ekonomiczny - wyjaśnia ekspert.
- Program będzie obejmować narzędzia, które wspomagać będą rejestrację i integrację danych mierzonych w klinice, przychodni z danymi, które będą gromadzone i mierzone przez osobę w domu. To jest dla nas istotne, jak chcemy m.in. wychwycić moment wzrostu ciśnienia, i to jest dla nas ważne, żeby zrobić to jak najszybciej - tłumaczy rozmówca Krzysztofa Michalskiego.
-
2024-09-26
Pomorska Noc Naukowców 2024
-
2024-03-14
Targi medyczne Warsaw Medical Expo