Rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy projekt badawczy w roku akad. 2023/2024 | Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2024-02-23

Rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy projekt badawczy w roku akad. 2023/2024

Fot. Krzysztof Krzempek/PG

Zakończyła się III edycja przedmiotu „Projekty badawcze”, który jest obligatoryjny dla wszystkich studentów WETI na studiach magisterskich. Zrealizowanych zostało 80 projektów, a nagrodzono i wyróżniono siedem najlepszych. Niektóre projekty zostały nagrodzone podwójnie, przez dziekana WETI oraz firmę S&P Global.

Podczas uroczytej inauguracji studiów II stopnia odbyło się wręczenie nagród i prezentacje projektów badawczych studentów.

Pierwszą nagrodę zdobyli studenci Inżynierii Biomedycznej pod kierownictwem prof. Jacka Rumińskiego. Członkowie zespołu w składzie Andrii Melnyk, Ahmad Shehada, Johan Carcamo Pineda, Murad Abdullayev, Arda Candas, Nirav Ratilal Vaghasiya przygotowali projekt pt. Robot sprzątający - sprzątanie świata z wsparciem mobilnej platformy sztucznej inteligencji.

1pb

Fot. Krzysztof Krzempek/PG

Celem projektu było stworzenie prototypu robota sprzątającego wraz ze stosownym oprogramowaniem. Studenci prowadzili prace badawcze w zakresie treningu i adaptacji modeli uczenia głębokiego, które na podstawie rejestrowanych obrazów klasyfikują rodzaj śmieci (np. papier, szkło, itp.). Ponadto wykorzystali kamerę głębi w celu określenia odległości robota od obiektu. Wyznaczyli również szereg parametrów związanych z lokalizacją celu (współrzędne, kąt) w celu sterowania robotem i właściwego ustawienia jego pozycji, umożliwiającej właściwą pracę ramienia chwytającego śmieć. Zastosowali platformę mobilną sterowaną mikrokontrolerem do poruszania czteroma silnikami kół. Zaprojektowali i wydrukowali w 3D elementy konstrukcyjne robota: uchwyty na moduły komputerowe, kamerę RGBD, pojemnik na śmieci, uchwyt na ramię robota. Warto podkreślić, że zintegrowali wszystkie części w jeden działający system (m.in. integracja Raspberry Pi, NVIDIA Nano, ramię robota sterowane własnym mikrokontrolerem, moduł sterowania platformą).

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.