Badania w Helmholtz-Zentrum Berlin | Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-03-28

Badania w Helmholtz-Zentrum Berlin

Bessyii

W dniach 18.03 - 25.03.2023 dwójka naszych adiunktów dr inż. Michał Sobaszek i dr inż. Mateusz Ficek przebywali w Helmholtz-Zentrum Berlin für Materialien und Energie gdzie prowadzili badania warstw węglowych technikami XPS (X-ray photoelectron spectroscopy) oraz NEXAFS ( X-ray absorption near edge structure). Centrum BESSY II to źródło promieniowania synchrotronowego trzeciej generacji, które umożliwia prowadzenie eksperymentów z zakresu rentgenowskiej spektroskopii absorpcyjnej, spektroskopii fotoemisyjnej, fotoemisyjnej mikroskopii elektronowej, mikroskopii rentgenowskiej, spektroskopii w podczerwieni, cięcia femtosekundowego, litografii rentgenowskiej, i analiza struktury białek.

Jest to już druga wizyta naszych naukowców w tym ośrodku. Pierwsza wizyta zakończyła się publikacją w czasopiśmie SMALL - "Highly Occupied Surface States at Deuterium-Grown Boron-Doped Diamond Interfaces for Efficient Photoelectrochemistry".