Stacja hydrolokacyjna MG-89 DSP | Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej

Stacja hydrolokacyjna MG-89 DSP

Stacja powstała w wyniku gruntownej modernizacji stacji MG-89 (nowy nadajnik, odbiornik, zespół zobrazowania i sterowania anteną hydroakustyczną). Zastosowanie techniki cyfrowej, mikroprocesorów i komputerów przemysłowych znacznie poprawiły parametry eksploatacyjne stacji i jej stan techniczny. Stacja pracuje na okręcie Marynarki Wojennej.

MG-89

Realizacja wdrożenia wymagała od zespołu naukowego i konstruktorskiego niemałej wiedzy i umiejętności takich jak:

• Programowanie C/ C++ w systemach operacyjnych Windows (MFC)
  • Programowanie sieciowe (TCP, UDP, multicast)
  • Programowanie grafiki (Direct X, GDI+,  OpenGL)
  • Programowanie interfejsów: RS-232, USB 2.0
  • Znajomość magistral: VMEbus
  • Projektowanie algorytmów cyfrowego przetwarzania sygnałów (CPS)
  • Implementacja algorytmów CPS na platformie DSP
  • Projektowanie układów analogowych dużej mocy
  • Projektowanie filtrów analogowych
  • Pomiar charakterystyk przetworników hydroakustycznych,  obsługa sprzętu pomiarowego, procedury zgodne z normami jakości
  • Znajomość oprogramowania CAD wspierającego projektowanie modułów elektronicznych
  • Podstawy automatyki (obsługa sensorów temperatury i ciśnienia, obsługa kompasu)
  • Integracja wdrożonego systemu z istniejącymi systemami okrętowymi (konwersja sygnałów selsynowych na sygnały cyfrowej)

Powyższą wiedzę i umiejętności przekazujemy naszym studentom.