Program Huawei Seeds for the Future | Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2022-02-15

Program Huawei Seeds for the Future

Sensideer

Niezmiernie miło nam poinformować, iż nasz student Daniel Cieślak z Kierunku Inżynierii Biomedycznej wraz z Sarą Kamrowską z Politechniki Gdańskiej i studentami z innych uczelni (Maciejem Skorupskim z AGH, Agatą Ordon z ALK, Miłoszem Michno z ALK, Magdaleną Cebulą z WIT, Kamilem Kozłowskim z WUM, Andrzejem Borkiem z UZ, Natalią Bronder z PO),

zdobyli I miejsce w konkursie tech4good.

W ramach programu Huawei Seeds for the Future zespoły z Polski, Niderlandów i Kamerunu w ciągu 8 dni warsztatów, szkoleń i kursów musiały zaprojektować rozwiązanie celów zrównoważonego rozwoju ONZ. Projekt zawierający szczegółowe propozycje rozwiązań technologicznych i biznesowych był oceniany przez sędziów, którymi byli min. eksperci Huawei, IEEE oraz CEO nowych, innowacyjnych firm. System Sensideer to system czujników wykrywających wtargnięcie zwierzęcia na drogę i, bezinwazyjne środowiskowo, informowanie o tym kierującego pojazd. Podstawową funkcjonalnością jest sygnalizowanie świetlne z wysoką dokładnością pozycji zwierzęcia wchodzącego na drogę, tak by zapewnić odpowiedni czas na reakcję. W przyszłości system, dzięki komunikacji 5G i analizie obrazów za pomocą uczenia maszynowego ma służyć jako narzędzie śledzące ruchy migracyjne zwierząt. Rozwiązanie powstało w odpowiedzi na marginalizowany problem śmiertelności ludzi i zwierząt na drogach o szczególnie częstym występowaniu dzikich zwierząt, takich jak na przykład Kampinoski Park Narodowy. Rozwiązanie zdobyło uznanie sędziów i zespół Improvators zdobył pierwsze miejsce w konkursie tech4good. W styczniu zespół obroni swoje rozwiązanie przed znacznie bardziej wymagającymi sędziami, razem z 9 innymi zespołami z całego świata, min. z Argentyny, Bangladeszu, Tajwanu czy Libanu.