Studencki Konkurs Nagroda Jamesa Dysona | Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-07-13

Studencki Konkurs Nagroda Jamesa Dysona

Jason Dyson

Konkurs Nagroda Jamesa Dysona to jedno z wielu zainicjowanych przez sir Jamesa Dysona działań mających na celu pokazanie, że wynalazcy i inżynierzy mogą zmieniać świat. Wsparcie w postaci nagród pieniężnych otrzymali już autorzy ponad 390 wynalazków. Konkurs jest prowadzony przez Fundację Jamesa Dysona – organizację charytatywną, która zajmuje się wspomaganiem edukacji inżynierów i jest finansowana z zysków firmy Dyson.

Działania Fundacji Jamesa Dysona zachęcają młodych inżynierów i wynalazców, aby wykorzystywali swoją wiedzę w praktyce i znajdowali nowe sposoby na poprawienie jakości naszego życia dzięki technologii. Do tej pory Fundacja Jamesa Dysona przeznaczyła 140 mln funtów na wspieranie przełomowych projektów dotyczących edukacji i innych szczytnych celów.

Założona w 2002 r. Fundacja Jamesa Dysona wspiera projekty edukacyjne w zakresie projektowania, inżynierii i rozwoju technologii w Wielkiej Brytanii, USA, Singapurze, Malezji i na Filipinach. Do tej pory James Dyson wraz ze swoją fundacją przeznaczył ponad 140 milionów GBP na cele charytatywne, w tym 12 milionów GBP dla Imperial College London na potrzeby utworzenia Dyson School of Design Engineering oraz 8 milionów GBP dla University of Cambridge, dzięki którym powstały instytucje Dyson Centre for Engineering Design i James Dyson Building. Fundacja przekazała również 1 milion USD na konto Singapore University of Technology and Design, dzięki czemu w grudniu zeszłego roku otwarto tam pracownie Dyson SUTD. Jest to interdyscyplinarna przestrzeń, w której studenci mogą pracować pod bacznym okiem inżynierów z firmy Dyson i gdzie odbywają się warsztaty z inżynierii dla uczniów lokalnych szkół.

Fundacja Jamesa Dysona działa też na poziomie szkół średnich, organizując warsztaty z robotyki i tworząc bezpłatne materiały edukacyjne. Niedawno ukazały się na przykład scenariusze lekcji pt. Engineering Solutions: Air Pollution, które przybliżają młodym ludziom problem zanieczyszczenia powietrza i pokazują, jak do jego rozwiązania może się przyczynić inżynieria. Fundacja inwestuje ponadto w rozwój medycyny i wspiera lokalną społeczność w Malmesbury, gdzie znajduje się brytyjski oddział firmy Dyson. Tej jesieni czeka nas otwarcie Dyson Cancer Centre przy Royal United Hospitals w Bath w Wielkiej Brytanii. Co więcej, Fundacja nadal wspiera program Race Against Dementia, w ramach którego związana z firmą Dyson dr Claire Durrant poszukuje metod terapii choroby Alzheimera.

Fundacja posiada własną stronę internetową, a także profile na Instagramie, Twitterze i YouTube.

Zwycięzcy ostatnich edycji konkursu

Inteligentny opatrunek z czujnikiem, który ocenia przebieg gojenia się rany na podstawie pomiaru jej poziomu pH (autorzy: studenci Politechniki Warszawskiej).

Urządzenie stworzone z myślą o krajach rozwijających się, które wykorzystuje butelki plastikowe do produkcji niedrogiego filamentu do drukarek 3D (autorzy: studenci McMaster University).

Urządzenie do bezbolesnego badania ciśnienia wewnątrzgałkowego w domowych warunkach, ułatwiające diagnozowanie jaskry (autorzy: studenci Narodowego Uniwersytetu Singapuru).

Niedrogie, poręczne urządzenie, które rozpoznaje różne rodzaje plastiku, ułatwiając segregację odpadów (autor: Jerry de Vos z Uniwersytetu Technicznego w Delfcie).

Urządzenie, które może uratować czyjeś życie, tamując krwotok z rany zadanej nożem (autor: Joseph Bentley z Uniwersytetu w Loughborough)

O konkursie

Zadanie konkursowe

Zaprojektuj coś, co rozwiąże problem. Punktem wyjścia może być coś irytującego, z czym borykamy się na co dzień, lub też problem na skalę globalną. Ważne jest to, aby rozwiązanie problemu było skuteczne i dobrze przemyślane.

Przebieg konkursu

Najpierw zgłoszone projekty są oceniane na poziomie krajowym przez niezależne jury oraz jednego z inżynierów z firmy Dyson. W każdym kraju biorącym udział w konkursie zostaje wyłoniony jeden projekt zwycięski i dwa wyróżnione. Spośród zwycięzców krajowych zespół inżynierów firmy Dyson dokonuje selekcji 20 zgłoszeń, które przejdą do ścisłego finału. Sir James Dyson osobiście rozpatruje te 20 zgłoszeń i przyznaje nagrody międzynarodowe.

Nagroda

  • Zwycięzcy etapu międzynarodowego wybrani przez sir Jamesa Dysona otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości do 160 000 zł.
  • Autorzy projektów wyróżnionych na poziomie międzynarodowym otrzymają 26 500 zł.
  • Autorzy projektów, które zwyciężą na poziomie krajowym, otrzymają 26 500 zł.

Ostateczny termin przesyłania zgłoszeń: godz. 00:00 (czasu pacyficznego) 19 lipca 2023.

Jak zgłosić projekt

Kandydaci zgłaszają swoje projekty za pomocą formularza internetowego zamieszczonego na stronie konkursu.

Uczestnicy powinni opisać, jak działa ich wynalazek i jak przebiegał proces jego rozwoju. Najlepsze zgłoszenia to takie, które rozwiązują rzeczywisty problem, są jasno objaśnione, opisują krok po kroku przebieg prac nad projektem, zawierają dowody na istnienie prototypu i są uzupełnione zdjęciami oraz krótkim filmem.

Wszyscy jurorzy będą brali pod uwagę ograniczone możliwości tworzenia prototypów i rozwoju projektu wynikające z pandemii COVID-19.

Kryteria kwalifikacji

W konkursie mogą wziąć udział osoby, które posiadają lub w ciągu ostatnich czterech lat przynajmniej przez jeden semestr posiadały status studenta studiów I lub II stopnia na kierunku związanym z inżynierią lub projektowaniem. Studia te muszą być prowadzone przez uczelnię wyższą znajdującą się w kraju lub regionie, gdzie odbywa się Konkurs Nagroda Jamesa Dysona.

Zgłoszenia może także dokonać zespół, pod warunkiem, że wszyscy jego członkowie posiadają lub w przeciągu ostatnich czterech lat przynajmniej przez jeden semestr posiadali status studenta studiów I lub II stopnia na uczelni wyższej znajdującej się w kraju lub regionie, gdzie odbywa się konkurs. W przypadku przynajmniej jednego z członków zespołu muszą to być studia na kierunku związanym z inżynierią lub projektowaniem. Do udziału w konkursie kwalifikują się ponadto uczestnicy brytyjskiego programu degree apprenticeship na poziomie studiów licencjackich (Level 6) lub magisterskich (Level 7), jak również osoby, które ukończyły taki program nie dawniej niż cztery lata temu.

Dodatkowe informacje można znaleźć w FAQ zamieszczonym na oficjalnej stronie konkursu.

54 wyświetleń