26 maja 2022 roku w Audytorium 1 NE Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki odbyła się uroczysta sesja poświęcona jubileuszowi 70-lecia powstania Wydziału. Sesji przyświecało hasło „Lata 2012-2022 na WETI”. Sesję otworzył dziekan Wydziału prof. Jacek Stefański, po czym reprezentujący rektora PG prorektor ds. organizacji i rozwoju prof. Dariusz Mikielewicz wręczył miniaturki Alegorii Nauki dwóm zasłużonym profesorom, absolwentom Wydziału: prof. Bogdanowi Wilamowskiemu z Uniwersytetu w Auburn (USA) oraz prof. Jackowi Żuradzie z Uniwersytetu w Louisville (USA). Obaj profesorowie są członkami zagranicznymi Polskiej Akademii Nauk.

Następnie trzej dziekani z  okresu 2012-2022, profesorowie Krzysztof Goczyła, Jerzy Wtorek i Jacek Stefański, przedstawili krótko najważniejsze fakty z działalności Wydziału w tym okresie. Kolejnym punktem programu była premierowa projekcja filmu rocznicowego, zrealizowanego specjalnie na tę okazję przez Video Studio Gdańsk                                
Film wersja PL    wersja ENG
Film koncentruje się na współczesnym życiu Wydziału, na jego osiągnięciach badawczych i dydaktycznych, a także na życiu studenckim. 

Kolejną częścią sesji była prezentacja konkursów zorganizowanych z okazji 70-lecia. Wyniki najważniejszego z nich, konkursu naukowego na przełomowe odkrycie naukowe dokonane w okresie od 1.01.2019 do marca 2022 roku, przedstawił prodziekan ds. nauki i wdrożeń prof. Piotr Płotka.  Nagrodę dziekana WETI w wysokości 150 000 PLN na prowadzenie badań międzynarodowe jury konkursu przyznało prof. dr. inż. Sławomirowi Koziełowi i dr hab. inż. Annie Pietrenko-Dąbrowskiej za odkrycie zatytułowane „Metoda modelowania surogatowego układów mikrofalowych, w którym nacisk położony jest na dziedzinę modelu zdefiniowaną z punktu widzenia parametrów funkcjonalnych”. Przedstawiono też wyniki innych konkursów rocznicowych: konkursu „Inżynier artysta” na dzieło literackie i artystyczne, zorganizowanego przez Studenckie Koło Dyskusyjne „Daimonion”, konkursu krótkofalarskiego, zorganizowanego przez Międzywydziałowe Koło Naukowe Krótkofalowców PG, oraz konkursu na projekt i realizację muralu na terenie wydziałowej części kampusu PG (pg.edu.pl/aktualnosci/2022-05/na-kampusie-pg-powstal-mural-z-okazji-70-lecia-weti). Kolejnym punktem programu była prezentacja corocznych i rocznicowych przedsięwzięć podejmowanych przez Wydziałową Radę Studentów. Przedstawiła je przewodnicząca WRS-u Marta Muchewicz. W ramach tej prezentacji został nagrodzony projekt nowej koszulki wydziałowej, która będzie tradycyjnym, popularnym szczególnie wśród studentów, symbolem WETI przez kolejny rok.

Ostatni punkt tej części sesji jubileuszowej poświęcony był zmarłemu w 2020 roku prof. Michałowi Białko, wybitnemu uczonemu i nauczycielowi z WETI. Prodziekan prof. Piotr Plotka przedstawił krótko życiorys zawodowy Profesora, po czym dwaj jego wychowankowie, prof. Bogdan Wilamowski i prof. Jacek Żurada, podzielili się swoimi wspomnieniami związanymi z Profesorem i z ich pracą na Wydziale. Następnie zgromadzeni przeszli do holu budynku WETI B, przed Audytorium 2 NE, któremu uroczyście nadano imię Profesora Michała Białko. Pamiątkową tablicę odsłoniła, wraz z dziekanem Wydziału, wdowa po Profesorze p. Grażyna Białko. Sesję jubileuszową zwieńczyło odsłonięcie w holu budynku WETI B instalacji malarskiej zatytułowanej „Gra”. Jest to unikatowe dzieło artystyczne autorstwa czworga artystów z Wydziału Architektury PG: Jana Buczkowskiego, Dominikę Krechowicz, Edytę Urwanoawicz i Krzysztofa Wróblewskiego.  Dzieło to odnosi się do historycznego dla rozwoju sztucznej inteligencji wydarzenia z 2016 roku, jakim było pokonanie przez program komputerowy najlepszego na świecie gracza w go, najbardziej skomplikowaną grę planszową, jaką wymyślił człowiek.  Więcej ...

Krzysztof Goczyła

prowadzący sesję jubileuszową