Międzynarodowy sukces zespołu WETI PG opracowującego narzędzie Coast Mapper | Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2021-06-09

Międzynarodowy sukces zespołu WETI PG opracowującego narzędzie Coast Mapper

Copernicus
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej zwyciężyli w międzynarodowym konkursie Copernicus Masters 2020 Bremen. Opracowane przez nich narzędzie Coast Mapper umożliwia monitoring brzegów morskich na podstawie aktualnych danych batymetrycznych.

Zespół badawczy pod kierownictwem dra Andrzeja Chybickiego z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki zajął pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie Copernicus Masters 2020 Bremen, w którym nagradzane są innowacyjne rozwiązania, osiągnięcia i koncepcje dla biznesu i społeczeństwa oparte na satelitarnych danych obserwacyjnych Ziemi. Program Copernicus Masters został uruchomiony w 2011 r. w imieniu Europejskiej Agencji Kosmicznej i przy silnym wsparciu Komisji Europejskiej i światowej klasy partnerów.

Celem projektu Coast Mapper jest stworzenie rozwiązania, które będzie wspomagało proces monitoringu wybranych parametrów strefy brzegowej z wykorzystywaniem dostępnych pomiarów satelitarnych oraz innych danych pomiarowych (pomiary hydrograficzne).

Coast Mapper dzięki zastosowaniu algorytmów analitycznych przetwarzających dane satelitarne, będzie w stanie estymować batymetrię przybrzeżną w wodach optycznie płytkich. W efekcie użytkownik systemu, będzie miał dostęp do aktualnych i pozyskiwanych systematycznie map dna co będzie w efekcie pozwalało ocenić ubytki dna (przede wszystkim dla dna piaskowego), efekty ingerencji człowieka w przyrodzie oraz ocenić efekt działań naprawczych czy ich planowanie - tłumaczy dr Andrzej Chybicki, pomysłodawca i lider projektu.

Głównym komponentem opracowanego rozwiązania będzie internetowy system informacji przestrzennej GIS posiadający dedykowaną bazę pomiarów satelitarnych systematycznie aktualizowaną z publicznie dostępnych źródeł danych obserwacyjnych. Istotną wartością dodaną dla użytkowników będzie także możliwość trójwymiarowej wizualizacji i składowania w systemie danych pomiarowych pochodzących nie tylko z obserwacji satelitarnych, ale także z pomiarów hydrograficznych czy z nalotów fotogrametrycznych. Dzięki temu system może stanowić cenne narzędzie archiwizacji i analizy informacji przestrzennej dla wielu podmiotów.

Coast Mapper będzie posiadał zestaw interfejsów programistycznych (API) umożliwiający przekazanie wyników działania systemu oraz współpracę z innymi systemami informatycznymi (takimi jak np. SatBaltyk, Geoportal, Up42 oraz inne).

Potencjalnymi odbiorcami produktu są podmioty (polskie i zagraniczne) odpowiedzialne za monitoring strefy przybrzeżnej oraz producenci oprogramowania nawigacji morskiej i map batymetrycznych.

Pierwsze testy w IOPAN

System został stworzony w ramach programu e-Pionier, prowadzonego przez Excento, spółkę celową Politechniki Gdańskiej, łączącego zespoły młodych programistów z instytucjami publicznymi w przygotowywaniu innowacyjnych rozwiązań z branży ICT. Zespół projektowy stanowią pracownicy Katedry Systemów Geoinformatycznych WETI PG: dr inż Andrzej Chybicki, dr inż. Marek Kulawiak, dr inż. Paweł Sosnowski, mgr inż. Tomasz Bieliński, Katedry Architektury Systemów Komputerowych: dr inż. Waldemar Korłub, oraz Product Owner - mgr Jarosław Parzuchowski.

Problem braku narzędzi do monitorowania brzegów morskich na podstawie aktualnych danych batymetrycznych został zgłoszony z ramienia Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, gdzie w najbliższym czasie testowo wdrożony zostanie system Coast Mapper.