Modernizacja i rozbudowa laboratorium sieci optycznej w Katedrze Sieci Teleinformacyjnych – współpraca z firmą Adtran | Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-11-20

Modernizacja i rozbudowa laboratorium sieci optycznej w Katedrze Sieci Teleinformacyjnych – współpraca z firmą Adtran

logo PG i firmy Adtran

Miło nam poinformować, że Katedra Sieci Teleinformacyjnych dzięki wieloletniej współpracy z firmą Adtran (poprzednio ADVA Optical Networking) zmodernizowała Laboratorium Optycznych Systemów Transportu Informacji o kolejne węzły optyczne klasy ROADM dedykowane dla rdzenia sieci telekomunikacyjnej oparte o urządzenia FSP 3000 AC. Aktualnie sieć składa się z dwóch połączonych pierścieni optycznych DWDM. Firma Adtran  udostępniła również profesjonalne oprogramowanie Ensemble Controller wykorzystywane do zarządzania i sterowania nowoczesną telekomunikacyjną siecią optyczną oraz zaktualizowała oprogramowanie dotychczas wykorzystywanych w laboratorium urządzeń. Jest to kolejna wspólna inicjatywa oraz bardzo dobry przykład synergii uczelni i środowiska biznesowego.

Zarówno sprzęt jak i oprogramowanie sieci optycznej jest wykorzystywane w procesie dydaktycznym. Planowane jest rozbudowanie o ćwiczenia wynikające z jej modernizacji. Przykładem może być funkcja odtworzenia – sterowanej programowo odbudowy utraconych połączeń. W laboratorium sieci optycznych Katedra Sieci Teleinformacyjnych realizuje zajęcia na kierunku Elektronika i Telekomunikacja (na studiach pierwszego i drugiego stopnia, w tym rozszerzony zakres dla profilu Sieci Teleinformacyjne i specjalności Sieci i Systemy Teleinformacyjne), jak również na kierunku Informatyka na studiach pierwszego stopnia.

Firma Adtran (poprzednio ADVA Optical Networking) i Katedra ściśle współpracują od wielu lat. Pracownicy firmy są pomysłodawcami i konsultantami prowadzonych w Katedrze prac projektowych i dyplomowych, a także biorą udział w prowadzeniu zajęć, na których dzielą się swoim doświadczeniem zawodowym.

130 wyświetleń