Współpraca KSTI WETI PG z firmą VECTOR TECHNOLOGIES | Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2024-01-15

Współpraca KSTI WETI PG z firmą VECTOR TECHNOLOGIES

logo: współpraca KSTI - Vector

Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku technologii informacyjnych ICT Katedra Sieci Teleinformacyjnych nawiązała współpracę z firmą branży telekomunikacyjnej VECTOR TECHNOLOGIES i poszerzyła swoją ofertę dydaktyczną o zaawansowane technologie sieci dostępowych.

Firma VECTOR TECHNOLOGIES S.A. jest wiodącym integratorem systemów telekomunikacyjnych na rynku międzynarodowym i ma wieloletnie doświadczenie w dostarczaniu rozwiązań, w tym również dla największych operatorów w Europie i USA, w obszarze nowoczesnych technologii sieci szerokopasmowych. Oferuje  profesjonalne usługi  doradztwa, uruchamiania, konfigurowania i testowania sieci i technologii dostępowych nowej generacji.

W ramach współpracy,  firma VECTOR TECHNOLOGIES wsparła uruchomienie  w laboratorium Katedry nowoczesnego systemu transmisji szerokopasmowej bazującego na technologii HFC/DOCSIS z wykorzystaniem mini-CMTS DOCSIS 3.0. Firma VECTOR TECHNOLOGIES  uruchomiła również modemy kablowe oraz dedykowane oprogramowanie do konfiguracji sieci.

Dzięki owocnej współpracy przygotowano i uruchomiono stanowisko laboratoryjne umożliwiające konfigurację sieci w technologii HFC/DOCSIS, dając tym samym możliwość zdobywania dodatkowych umiejętności niezbędnych w pracy przyszłych inżynierów. Przygotowane stanowisko laboratoryjne jest aktualnie wykorzystywane w ramach zajęć laboratoryjnych na przedmiocie „Inżynieria systemów dostępowych i rdzeniowych” na profilu Sieci Teleinformacyjne. Planowana jest dalsza rozbudowa stanowiska i integracja sieci HFC z laboratoryjną siecią optyczną.

Firma VECTOR TECHNOOGIES zaoferowała również wsparcie w procesie dydaktycznym w obszarze nowoczesnych rozwiązań technologii sieci dostępowych. W ramach zajęć prowadzonych na profilu Sieci Teleinformacyjne specjaliści firmy VECTOR TECHNOLOGIES dzielą się z naszymi studentami swoją wiedzą i doświadczeniem. Pracownicy firmy są również konsultantami realizowanych prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich.

Maciej Muzalewski, dyrektor techniczny firmy VECTOR TECHNOLOGIES przy okazji jego wykładu dotyczącego Pasywnych Sieci Optycznych tak podsumował dotychczasowe działania: „Współpraca  z Katedrą Sieci Teleinformacyjnych Wydziału ETI jest dla nas bardzo ważna i obopólnie korzystna. Możemy uzupełnić zakres praktycznej wiedzy przekazywanej studentom czy dyplomantom i umożliwić im jak najbardziej bezpośredni kontakt z nowoczesnymi technologiami sieci dostępowych oraz z trendami zachodzącymi na rynku, po to aby absolwenci profilu Sieci Teleinformacyjne, z których wielu znajduje pracę w naszej firmie, byli jak najlepiej przygotowani do objęcia nowych ról zaraz po studiach”.