SafeIDEA
Koło Naukowe Studentów Automatyki SafeIDEA, przy Katedrze Systemów Decyzyjnych i Robotyki, działa od 2008 roku. Z powodzeniem rozbudza w środowisku studenckim, zwłaszcza wśród studentów Automatyki i Robotyki, zainteresowania związane z twórczością naukową, badawczą i inżynierską oraz stowarzyszeniową. Szczególonym polem działań Koła cieszy się dziedzina automatyki, robotyki, cybernetyki i sztucznej inteligencji. Członkowie SafeIDEA rozwijają śmiałe projekty na tym polu - korzystając z zaplecza intelektualnego i sprzętowego Katedry. Realizując innowacyjne projekty, poza wzrostem indywidualnym i rozwojem własnych pasji, studenci z Koła mają również okazję do rozwoju umiejętności pracy w zespole. Do największych sukcesów, które do tej pory osiągnęliśmy, zaliczyć można opracowane liczne aparaty: roboty mobilne (Centurio, Arti) i pojazdy terenowe (PneuMobil), helikoptery (HeliEagle, FeniX), dziesięciometrowy helowy sterowiec/Zeppelin (SCIenter), oraz modele inteligentnego budynku i Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM), jak również wiele czołowych miejsc w międzynarodowym konkursie Odyseja Umysłu (w tym kilka mistrzowskich dyplomów), który odbywa się corocznie w USA. Niektóre badania kontynuowane są w trakcie projektów dyplomowych oraz w postaci stypedniów krajowych (PFP) i zagranicznych (SAAB, Folkswagen, Texas Instruments). Członkowie Koła biorą również udział w promowaniu kierunku AiR wśród dzieci oraz młodzieży licealnej (np. w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki).
Więcej informacji oraz inne sprawy bieżące dotyczące Koła SafeIDEA znaleźć można na platformach: discord oraz facebook, jak również na podstronie Katedry: SafeIDEA
Noc robotów 2010
W dniu 21 maja 2010 roku studenci koła studenckiego SafeIDEA wzięli udział w imprezie "Noc robotów- dotknij przyszłości", zorganizowanej przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP), na której wraz z opiekunem prof. dr hab. inż. Zdzisławem Kowalczukiem zaprezentowali następujące efekty swoich prac:
-
FeniX – bezzałogowy czterośmigłowiec. Model bezzałogowego autonomicznego wiropłata o czterech wirnikach, napędzanych silnikami elektrycznymi. Silniki są niezależne, a poprzez zmianę prędkości obrotowej każdego z nich, można sterować wysokością i kierunkiem lotu helikoptera.
- Zdalnie sterowany pojazd zwiadowczy z komunikacją bezprzewodową oraz zamontowanym na nim manipulatorze.
- Q-Fix – myślący mobilny robot z autonomicznym systemem kontroli/sterowania, wykorzystującym model psychiki człowieka. Elementy sztucznej inteligencji pozwalają na samodzielne podejmowanie decyzji przez robota.