Data dodania: 2025-05-13
Wizyta w firmie VIGO Photonics

W dniu 9.05.2025 r. odbyła się wycieczka dydaktyczna studentów zainteresowanych mikroelektroniką do firmy VIGO Photonics S.A. - światowego lidera w produkcji niechłodzonych, fotonowych detektorów podczerwieni. W ramach wyjazdu studenci i pracownicy PG mieli możliwość zwiedzenia zakładu, obejrzenia linii produkcji półprzewodników oraz zapoznania się z procesami technologicznymi i produkcją wysoko zaawansowanej elektroniki.
VIGO Photonics S.A. to polska firma z siedzibą w Ożarowie Mazowieckim, założona w 1987 roku. Jest światowym liderem w produkcji niechłodzonych detektorów podczerwieni. Firma specjalizuje się w produkcji detektorów fotonowych, które znajdują zastosowanie w wielu branżach, takich jak obrona i bezpieczeństwo (systemy obserwacyjne i celownicze, amunicja inteligentna), ochrona środowiska (monitorowanie emisji gazów i zanieczyszczeń), medycyna (wczesne wykrywanie markerów chorób nowotworowych i innych zmian w tkankach), transport (monitorowanie stanu technicznego taboru kolejowego) oraz energetyka (weryfikacja stanu infrastruktury przesyłowej energii elektrycznej).
Firma VIGO posiada nowoczesne reaktory epitaksjalne, które umożliwiają produkcję materiałów półprzewodnikowych z grup III i V układu okresowego. Po epitaksji materiały są przetwarzane na detektory podczerwieni. Proces ten obejmuje litografię, trawienie i osadzanie warstw, które tworzą strukturę detektora. Detektory są następnie montowane i integrowane z elektroniką, tworząc gotowe moduły detekcyjne. VIGO produkuje różne typy detektorów, które są dostosowane do specyficznych wymagań klientów.
Bardzo dziękujemy firmie VIGO Photonics S.A., a w szczególności Prezesowi Zarządu dr. inż. Adamowi Piotrowskiemu, p. Joannie Jóźwiak z Działu HR firmy VIGO Photonics S.A. za serdeczne przyjęcie naszej grupy, a Dziekanowi Wydziału ETI prof. dr hab. inż. Jackowi Stefańskiemu za dofinansowanie wyjazdu.
-
2025-04-09
ECS Summer School
-
2025-03-20
Szkolenie pt. "AI on the Edge"
-
2024-10-22
Święto Dydaktyki