Pasywny sonar dalekiego zasięgu SQR-19PG | Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej

Pasywny sonar dalekiego zasięgu SQR-19PG

Pasywny sonar dalekiego zasięgu z anteną holowaną

Wdrożony sonar pasywny z anteną holowaną SQR-19PG jest przeznaczony do wykrywania okrętów podwodnych. W ramach prac wdrożeniowych zaprojektowano i zbudowano blok akwizycji i transmisji danych akustycznych i nieakustycznych, anteny oraz pokładowe bloki cyfrowego przetwarzania sygnałów i ich ekspozycji. W blokach tych zastosowano nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne i metody cyfrowego przetwarzania sygnałów i ich ekspozycji, wykorzystujące wyniki własnych badań. Stacja hydrolokacyjna zainstalowana jest na okrętach Marynarki Wojennej.

SQR-19PG

Realizacja wdrożenia wymagała od zespołu naukowego i konstruktorskiego niemałej wiedzy i umiejętności takich jak:

• Programowanie C/ C++ w systemach operacyjnych Windows (MFC)
  • Programowanie C/C++ w systemach wbudowanych (QNX)
  • Programowanie sieciowe (TCP, UDP, multicast)
  • Programowanie grafiki (Direct X, GDI+,  OpenGL)
  • Programowanie interfejsów: RS-232, USB 2.0
  • Znajomość magistral: VMEbus
  • Projektowanie algorytmów cyfrowego przetwarzania sygnałów (CPS)
  • Implementacja algorytmów CPS na komputerach przemysłowych
  • Projektowanie układów analogowych dużej mocy
  • Projektowanie filtrów analogowych
  • Pomiar charakterystyk przetworników hydroakustycznych,  obsługa sprzętu pomiarowego, procedury zgodne z normami jakości
  • Znajomość oprogramowania CAD wspierającego projektowanie modułów elektronicznych
  • Podstawy automatyki (obsługa sensorów temperatury i ciśnienia, obsługa kompasu)

Powyższą wiedzę i umiejętności przekazujemy naszym studentom.