Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej

Podstawowym urządzeniem Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej jest pełna (tzn. mająca cztery ściany, podłogę i sufit), sześcienna jaskinia rzeczywistości wirtualnej BigCAVE (ang. cave automatic virtual environment).

Do nawigacji w jaskini rzeczywistości wirtualnej wykorzystuje się zwykle tzw. różdżkę (ang. flystick, wand), czyli specjalny kontroler trzymany w dłoni. LZWP dysponuje jednak dodatkowo unikatowym w skali światowej rozwiązaniem umożliwiającym nieograniczoną nawigację w jaskini rzeczywistości wirtualnej za pomocą kroków. Jest to przezroczysty, sferyczny symulator chodu (ang. spherical walk simulator) wyposażony w opracowane na potrzeby LZWP oprzyrządowanie do wprowadzania go do wnętrza jaskini. Sferyczny symulator chodu może być także używany poza jaskinią z zestawem nagłownym rzeczywistości wirtualnej (ang. head mounted display).

Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej posiada ponadto mniejszą, ale wzbogaconą o system śledzenia ciała (ang. motion capture), jaskinię rzeczywistości wirtualnej MidiCAVE o trzech ścianach i podłodze, minijaskinię MiniCAVE zbudowaną z czterech monitorów stereoskopowych, a także pojedyncze stanowiska deweloperskie i różne zestawy nagłowne rzeczywistości wirtualnej.