Regulamin
Przepisy ogólne:
- Laboratorium komputerowe jest zarządzane i administrowane przez Katedrę Architektury Systemów Komputerowych.
- Z Laboratorium mogą korzystać studenci specjalności Architektury Rozproszone i Systemy Internetowe oraz członkowie, posiadający imienne konta na serwerach administrowanych przez pracowników Katedry ASK.
- Laboratorium służy celom dydaktycznym i naukowym, i może być wykorzystywane jedynie w zakresie zgodnym z jego wyposażeniem oraz programem prowadzonych zajęć oraz badań naukowych.
- Korzystanie z Laboratorium możliwe jest:
- w czasie zajęć dydaktycznych pod opieką osoby prowadzącej zajęcia. Jeżeli osoba chcąca przebywać w laboratorium nie należy do grupy mającej obecnie zajęcia musi uzyskać zgodę prowadzącego.
- w czasie niezarezerwowanym na zajęcia oraz inne cele na podstawie legitymacji studenckiej pozostawionej u p. Marcina Serowca w pokoju 501. W tym przypadku każda przebywająca w laboratorium osoba zobowiązana jest do pozostawienia legitymacji.
- Za przestrzeganie porządku w Laboratorium oraz postanowień niniejszego regulaminu odpowiedzialność ponosi osoba prowadząca zajęcia dydaktyczne.
- W przypadku, gdy prowadzący musi opuścić salę laboratoryjną ma prawo pobrać legitymacje od wszystkich chętnych do pozostania w sali.
- Klucze do Laboratorium mają prawo pobierać wyłącznie prowadzący zajęcia i osoby upoważnione.
Przepisy szczegółowe:
- Administratorem Laboratorium komputerowego jest mgr inż. Szymon Olewniczak.
- Konta użytkowników zakładane są przez administratora wyłącznie na wniosek osób prowadzących zajęcia dydaktyczne w Laboratorium.
- Stwierdzenie faktu udostępniania kont osobom postronnym będzie skutkowało zablokowaniem możliwości pracy w Laboratorium, a reaktywowanie konta będzie możliwe jedynie w uzasadnionych przypadkach na ponowny wniosek osoby prowadzącej zajęcia.
- Jednorazowo z Laboratorium może korzystać tyle osób ile jest wolnych stanowisk i nie więcej niż 18.
- W Laboratorium można korzystać wyłącznie z wcześniej zainstalowanych przez administratora aplikacji, w ramach przyznanych użytkownikom praw.
- Dopuszcza się instalację dodatkowego oprogramowania w własnym katalogu domowym pod warunkiem, że nie ma ona wpływu na działanie laboratorium, nie uruchamia się automatycznie wraz z komputerem, użytkownik posiada na nią licencję, nie narusza ona jakiegokolwiek prawa, regulaminu uczelni, dobrych obyczajów itp. Użytkownik takiej aplikacji ponosi pełną prawną i majątkową odpowiedzialność za ew. szkody spowodowane instalacją i użytkowaniem tej aplikacji.
- Sprzęt przenośny standardowo niedostępny sali wydawany jest za poświadczeniem osoby wypożyczającej przez osobę prowadzącą zajęcia.
- Wypożyczający sprzęt zgłasza się do osoby prowadzącej zajęcia. Należy wypełnić nagłówek oraz punkt 1 poświadczenia. W momencie zwrotu należy wypełnić punkt 2 poświadczenia. Poświadczenie pozostaje u prowadzącego zajęcia. Wszelkie skreślenia i inne modyfikacje treści poświadczenia opatrzone powinny zostać podpisem zarówno wydającego jak i pożyczającego urządzenie.
- Wypożyczonego sprzętu nie wolno wynosić z sali 527.
- Każdorazowe opuszczenie sali wymaga wcześniejszego zwrócenia wypożyczonego sprzętu.
- Przekazanie sprzętu przenośnego innemu użytkownikowi wymaga wcześniejszego zwrócenia go osobie prowadzącej a następnie ponowne wypożyczenie go przez osobę przejmującą urządzenie.
- Użytkownicy ponoszą całkowitą prawną i materialną odpowiedzialność za uszkodzenia sprzętu na swoim stanowisku pracy oraz za podejmowane przez siebie działania przy użyciu udostępnionego im sprzętu i oprogramowania.
- Zdalny dostęp do laboratorium możliwy jest z dowolnego komputera poprzez protokół SSH.
- Zabrania się wykonywania jakichkolwiek samodzielnych napraw sprzętu komputerowego, a o wszelkich usterkach w pracy komputerów i oprogramowania należy poinformować pracownika prowadzącego zajęcia, osobę dyżurującą lub administratora Laboratorium.
- Zabrania się do jakiegokolwiek wykorzystania zasobów Laboratorium do działalności niezgodnej z prawem czy naruszającej dobre obyczaje.
- Zabrania się wykonywania jakiejkolwiek ingerencji w sprzęt komputerowy znajdujący się w sali laboratoryjnej, w szczególności zabrania się otwierania komputerów, wykonywania zmian w sprzęcie i konfiguracji, odpinania przewodów i kabli od komputerów, w tym przewodu sieciowego oraz przełączania głównego włącznika zasilania w pozycję 0.
Przepisy porządkowe:
- Zobowiązuje się użytkowników do przestrzegania przepisów BHP.
- Zabrania się wnoszenia i spożywania posiłków i napojów w Laboratorium komputerowym.
Nieznajomość i nieprzestrzeganie niniejszego regulaminu może skutkować utratą prawa do korzystania z Laboratorium. Regulamin obowiązuje do odwołania.
Regulamin dostępu zdalnego
Przepisy ogólne:
- Laboratorium komputerowe i jego zasoby dostępne są zdalnie zarówno dla studentów, doktorantów jak i pracowników Katedry ASK.
- Punktem wejścia do Laboratorium jest serwer kask.eti.pg.gda.pl
- Uwierzytelnianie odbywa się za pomocą loginu i hasła udostępnionego przez Administratora.
- Celem dostępu zdalnego jest umożliwienie realizacji badań i czynności niezbędnych do realizacji badań naukowych i zajęć dydaktycznych.
- Zdalnie można korzystać z zasobów laboratoryjnych tylko poza czasem trwania zajęć dydaktycznych.
- Aktualne zasady korzystania z komputerów dostępne są po zalogowaniu na serwer dostępowy, czyli kask.eti.pg.gda.pl
Przepisy szczegółowe:
- Dostęp zdalny możliwy jest do wszystkich maszyn, jednak w celu ograniczenia kolizji wprowadza się obowiązek rezerwacji na wybranych serwerach. Szczegóły dostępne są w stosownej sekcji dokumentacji laboratorium oraz w wiadomościach dostępnych po zalogowaniu na węzeł dostępowy.
- Wprowadza się bezwzględny zakaz uruchamiania aplikacji na serwerze dostępowym (kask.eti.pg.gda.pl).
- Zabrania się uruchamiania nieprzetestowanych aplikacji, które mogą zablokować lub utrudnić dostęp do zasobów innym użytkownikom.
- Po zakończeniu obliczeń należy każdorazowo wylogować się z zajmowanej maszyny.
- Każdorazowo należy upewnić się, że wszystkie procesy użytkownika zakończyły działanie w sposób poprawny i nie blokują zasobów.
- Zabrania się wykonywania obliczeń na zasobach, z których korzysta inny użytkownik.
- Zaleca się by aplikacje nie zajmowały 100% zasobów.
- Brak stosowania się do powyższych zasad skutkować będzie blokadą konta.
Przydatne polecenia:
- Sprawdzanie kto jest zalogowany, zajętość zasobów itp.:
- who – lista zalogowanych użytkowników,
- ps aux – lista działających procesów,
- top – lista procesów w kolejności obciążenia procesora (domyślnie) i ogólne informacje o dostępności zasobów systemu,
- “Zabijanie” procesów (uwaga – standardowy użytkownik może unicestwiać tylko swoje procesy!):
- kill -9- “zabicie” procesu o numerze, numer można sprawdzić poprzez polecenie ps aux,
- killall- “zabicie” wszystkich procesów o zadanej nazwie,
- kill -9 `ps -u-o “pid=”` – “zabicie” wszystkich procesów użytkownika,
- Nadawanie niższego/wyższego priorytetu procesom (proszę nie zwiększać priorytetu stosując wartości ujemne!)
- nice -n-może wynosić od -20 (najwyższy priorytet) do 19 (najniższy priorytet)
- renice -n-p- zmiana priorytetu działających procesów