Specjalny rocznicowy koncert Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej | Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-03-17

Specjalny rocznicowy koncert Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej

chor

10 marca 2022 roku odbył się koncert Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej zorganizowany dla uczczenia 70. rocznicy utworzenia Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.  W części oficjalnej koncertu dziekan Wydziału ETI, prof. Jacek Stefański, krótko przedstawił historię i teraźniejszość wydziału. Następnie niepodzielną władzę nad słuchaczami objęła muzyka. W pierwszej części koncertu chór, pod mistrzowską dyrekcją Mariusza Mroza, notabene pracownika WETI i profesora naszej uczelni, wykonał a capella kilka utworów chóralnych, głównie kompozytorów współczesnych. Szczególne wrażenie na słuchaczach wywarły nietypowe ustawienia chóru sprawiające, że raz czuliśmy się jak we wnętrzu gotyckiej katedry, a raz jak na brzegu morza z położonymi nieopodal latarniami morskimi. 

W drugiej części koncertu usłyszeliśmy chętnie grane i równie chętnie słuchane oratorium „Magnificat” współczesnego brytyjskiego kompozytora Johna Ruttera. Akademickiemu Chórowi Politechniki Gdańskiej towarzyszyła orkiestra kameralna BalticAlians złożona z młodych, niezwykle utalentowanych artystów z Pomorza.  Solową partię sopranu wykonała Anna Fabrello, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Licznie zgromadzeni w holu przez Aulą w Gmachu Głównym słuchacze gorącymi oklaskami długo nie pozwalali artystom zejść ze sceny. Na bis chór wykonał pieśń opartą na znanych z Biblii słowach: „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam”, i nie był to jedyny widoczny na koncercie akcent solidarności z walczącą z rosyjską agresją Ukrainą. Bo nic tak mocno nie niesie ze sobą idei pokoju jak muzyka. Z takim przesłaniem wychodziliśmy z koncertu, pełni niezapomnianych wrażeń artystycznych, ale i refleksji o tym, jak dziwny jest ten świat.

 Nagranie koncertu można obejrzeć tutaj:  YouTube

Krzysztof Goczyła, prowadzący koncert

172 wyświetleń