Laboratorium Technologii Geoinformatycznych i Mobilnych
Laboratorium Katedry Systemów Geoinformatycznych oferuje atrakcyjne zajęcia dydaktyczne odpowiadające na zapotrzebowania rynku pracy na specjalistów w dziedzinach systemów informacji przestrzennej.
Na wyposażeniu laboratorium znajduje się oprogramowanie ESRI ArcGIS, Earth Resource Mapper oraz Quantum GIS, pozwalające na kompleksową obróbkę oraz analizę i trójwymiarową wizualizację danych geograficznych w postaci wektorowej oraz rastrowej, w szczególności zdjęć satelitarnych pochodzących z katedralnej stacji naziemnej 1.5m HRPT/MetOp.
Laboratorium Aplikacji Systemów Wbudowanych
oraz Mikroprocesorów i Mikrokontrolerów
Laboratorium Systemów Wbudowanych i Mikroprocesorów wyposażone jest w 9 stanowisk dydaktycznych zrealizowanych na potrzeby zajęć laboratoryjnych z przedmiotów:
- Systemy Wbudowane i Mikroprocesory,
- Aplikacje Systemów Wbudowanych.
W laboratorium znajduje się następujący sprzęt:
- Komputery klasy PC
- Zestaw uruchomieniowy PICDEM 2 PLUS firmy MICROCHIP przeznaczona dla mikrokontrolerów 18, 28 i 40 pinowych z rodziny PIC16 oraz PIC 18 wraz z programatorem/ debuggerem MPLAB ICD3. Dodatkowo wyposażony między innymi w blok interfejsu RS232, przetwornik analogowo-cyfrowy, termometr i pamięć EEPROM z interfejsem I2C, wyświetlacz LCD 2x16 znaków, pole lutownicze.
- Układ ewaluacyjno-uruchomieniowy EVB 503 firmy PROPOX wraz z programatorem JTAGICE MK II. Razem tworzą rozbudowane środowisko do tworzenia i testowania aplikacji dla mikrokontrolerów 8-bitowych. Na płycie głównej znajduje się szereg układów peryferyjnych najczęściej wykorzystywanych przez projektantów i konstruktorów. Można tutaj wymienić takie układy, jak zewnętrzna pamięć danych SRAM, zegary czasu rzeczywistego z magistralą SPI i I2C, pamięć szeregowa z magistralą SPI i I2C, zestaw ośmiu mikroprzełączników, zestaw ośmiu diod świecących, brzęczyk, oscylator kwarcowy.
- Układ CY3271 PSoC FirstTouch Starter Kit with CyFi Low-Power RF firmy Cypress. PSoC (ang. Programmable-System-on-Chip) jest układem scalonym zawierającym kompletny system elektroniczny, w tym układy cyfrowe, analogowe (także radiowe) oraz cyfrowo-analogowe. Poszczególne moduły tego systemu, ze względu na ich złożoność, mogą pochodzić od różnych producentów. Elementami składowymi systemu CY3271 zawierającymi mikrokontrolery Cypress, są: programator, pełniący również funkcje huba w sieci bezprzewodowej, dwie karty rozszerzeń, z których jedna zawiera zestaw sensorów (światła temperatury, zbliżeniowy, dotyku), druga zaś sensor temperatury, moduł radiowy do komunikacji z hubem oraz interfejs I2C do podłączania dodatkowych modułów.
- Układ CY8CKIT-003 PSoC 3 FirstTouch Starter Kit firmy Cypress. Jest to kolejny układ typu PSoC, na którego płytce znajduje się mikrokontroler Cypress CY8C3866AXI-040, czujnik zbliżenia, trójosiowy akcelerometr, czujnik dotyku, czujnik temperatury.
- Zestaw uruchomieniowy STR910-EVAL ARM 32-bitowy STMicroelectronics. Układ przeznaczony dla mikrokontrolerów z rdzeniem ARM9, zawiera złącza RS-232 , SPI, I2C, USB, kontroler Ethernet, interfejs kart SD/MMC, wyświetlacz graficzny, przetwornik analogowo-cyfrowy, zespół diod LED, zespół przycisków, wyposażony w oprogramowanie i narzędzia do programowania, uruchamiania i debuggowania aplikacji.
- Zestaw uruchomieniowy z mikrokontrolerem rodziny i.MX M9328MXLLITEKIT firmy Freescale Semiconductor. Zestaw ten zaiera 8MB 16-bitowej pamięci FLASH, 64 MB 32-bitowej pamięci typu RAM, panel dotykowy LCD QVGA o rozdzielczości 240x320 pikseli, interfejs kart SD/MMC, złącze RS-232, USB, kodek audio z wejściem i wyjściem liniowym (Line In / Line Out) oraz wejściem mikrofonowym, wyposażony w oprogramowanie i narzędzia do programowania, uruchamiania i debuggowania aplikacji.
Laboratorium iOS i Urządzeń Mobilnych
Laboratorium technologii Apple powstało na początku 2012 roku jako odrębna część w kompleksie laboratoriów MKZL w nowym budynku Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Laboratorium obejmuje dwadzieścia stanowisk wyposażonych w komputery stacjonarne iMac „all‑in‑one” oraz urządzenie mobilne.
Wszystkie komputery zostały wyposażone w stały dostęp do Internetu oraz niezbędne oprogramowanie do prowadzenia zajęć z przedmiotów związanych z technologiami Apple, jak również innych przedmiotów związanych z technologiami mobilnymi.