Cadence Certified Lab | Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Cadence Certified Lab

Cadence Certified Lab

 

W 2007 roku firma Cadence postanowiła zaprosić wybrane uczelnie w Polsce do programu Cadence Academic Network. Po wizycie przedstawicieli firmy Cadence w Katedrze Systemów Mikroelektronicznych i ocenie fachowej wiedzy personelu w zakresie projektowania układów scalonych, Katedra Systemów Mikroelektronicznych została zaproszona do udziału w Cadence Academic Network i otrzymała dodatkowe licencje na pakiet projektowania układów scalonych Cadence. To otworzyło możliwości prowadzenia regularnych zajęć dla studentów.

Firmy wytwarzające oprogramowanie, takie jak np. Microsoft, oferują swoje programy certyfikacyjne, które są dobrze oceniane przez studentów i władze wydziału. Ponieważ w Katedrze Systemów Mikroelektronicznych narzędzia Cadence były często wykorzystywane, naturalne było utworzenie certyfikowanego laboratorium Cadence Certified Lab właśnie w tej katedrze na Politechnice Gdańskiej.

Głównym wymaganiem programu Cadence Certified Lab jest posiadanie nowoczesnych komputerów (określono minimalne wymagania dotyczące procesora, pamięci RAM, dysku i monitora) z wybraną dystrybucją Linuksa oraz instalacja pakietu narzędzi Cadence w najnowszej wersji dostępnej w dystrybucji Europractice. Ostatnim wymogiem jest, aby pracownicy katedry odbyli szkolenia z narzędzi Cadence. Nie ma szczególnych ograniczeń co do liczby profesorów biorących udział w programie, ponieważ firma Cadence koncentruje się na certyfikacji samego laboratorium, a nie konkretnych profesorów. W Katedrze Systemów Mikroelektronicznych kursy szkoleniowe zostały przypisane różnym osobom, zgodnie z ich potrzebami i kompetencjami: w tym procesie uczestniczyło czterech profesorów, którzy odbyli w sumie około 40 szkoleń.

Certyfikat przyznawany jest na rok. Zasady programu Cadence Certified Lab wymagają odnowienia certyfikatu co roku. Odnawianie obejmuje takie czynności, jak aktualizacja oprogramowania w laboratorium i uczestnictwo w szkoleniach uzupełniających. Zwykle trzeba wziąć udział w kilku szkoleniach na temat istniejących narzędzi a także nowych narzędzi. Okazuje się, że każdego roku wszystkie narzędzia są znacznie ulepszane i pojawia się w nich wiele nowych funkcji, dlatego powtarzanie tych samych szkoleń jest naprawdę uzasadnione. Po ukończeniu szkoleń i aktualizacji oprogramowania uzyskuje się nowy certyfikat na kolejny rok.

Współpraca z firmą Cadence przyniosła wiele korzyści Katedrze Systemów Mikroelektronicznych. Napisano ponad 50 publikacji, w których są opisane wyniki działania układów i systemów zaprojektowanych przy użyciu oprogramowania Cadence, a także powstało ponad 20 prac magisterskich.

Obecnie prowadzone są regularne zajęcia dla studentów, podczas których studenci uczą się projektowania układów scalonych na następujących kursach licencjackich: Inżynieria układów i systemów scalonych (5 semestr, ok. 60 studentów), Projektowanie układów ASIC (7 semestr, ok. 15 studenci) i zajęcia dla studentów studiów magisterskich: Filtry scalone czasu ciągłego (1. semestr, ok. 15 studentów) i Projektowanie układów scalonych dla systemów komunikacji bezprzewodowej (2. semestr, ok. 10 studentów). Z Cadence Certified Lab korzysta także Studenckie Koło Naukowe "Chip".

Szczegóły są opisane w publikacji: M. Wójcikowski, "Certified Integrated Circuit Design Lab - obtaining the certificate and the benefits of having it," 2018 12th European Workshop on Microelectronics Education (EWME), Braunschweig, Germany, 2018, pp. 55-58. doi: 10.1109/EWME.2018.8629394