Cel Kursu
Celem przedmiotu jest wprowadzenie do inżynierii jakości i testowania według TMAP BOK (Body of Knowledge).
Istotą Inżynierii jakości, w podejściu TMAP, jest założenie, że członkowie zespołów projektowych oraz główni interesariusze projektu biorą wspólną odpowiedzialność za ciągłe (oparte o dostępność nowej wartości biznesowej) dostarczanie systemów IT o odpowiedniej jakości we właściwym momencie dla Biznesu.
Inżynieria jakości, jako integralna część inżynierii oprogramowania, polega na proaktywnym stosowaniu środków zapewniania jakości (detekcyjnych, prewencyjnych i korekcyjnych) w celu zapewnienia odpowiedniej jakości systemów informatycznych - "right quality at speed". Proaktywna alokacja środków opiera się na analizie ryzyka.
Kurs omawia proces implementacji inżynierii jakości w odniesieniu do kilku najważniejszych modeli wytwórczych: sekwencyjnych (Waterfall/V-model), wysokowydajnych (DevOps, Scrum) i hybrydowych (SAFe), ale koncentruje się na podejściu DevOps.
DevOps – zdefiniowana przez firmę Sogeti kultura inżynierii oprogramowania, której celem jest ujednolicenie rozwoju systemów (Dev) i operacji/eksploatacji systemów (Ops) z możliwością tworzenia i dostarczania produktów szybko, tanio, elastycznie i o odpowiedniej jakości, przy czym zespół jako całość jest odpowiedzialny za jakość. Kultura DevOps opiera się na podejściu Agile.
TMAP to zbiór wiedzy firmy Sogeti na temat inżynierii jakości i testowania w zakresie dostarczania rozwiązań IT, który opiera się na praktycznym doświadczeniu tysięcy osób od 1995 r., podążających za zmianami w branży i technologii.
Zakres Kursu
Kurs skupia się na podstawowych, kluczowych aspektach jakości, testowania i dostarczania oprogramowania. Jego celem jest dostarczenie Uczestnikom niezbędnej wiedzy i narzędzi do efektywnego zarządzania jakością w procesie tworzenia i dostarczania oprogramowania niezależnie od modelu wytwórczego. Podczas kursu omawiane są pojęcia takie jak jakość, ryzyko jakości, model VOICE, wskaźniki (wskaźniki jakości, sukcesu, wydajności...), kryteria akceptacji, modele dostarczania IT (w tym DevOps) oraz specyficzna terminologia dla procesów jakości i testowania.
Uczestnicy zdobywają szeroką wiedzę na temat modeli jakościowych, charakterystyk jakościowych produktów informatycznych różnorodności testów.
W ramach kursu omawiane są także najważniejsze, szeroko stosowane środki zapewniania jakości, w tym działania zapobiegawcze, detekcyjne i korekcyjne.
Ponadto, głównym celem Kursu jest zdobycie praktycznego doświadczenia w wykorzystywaniu narządzi takich jak Projektowanie Wartości Biznesowej, dekompozycja Wartości Biznesowej na Cele Projektowe, Drzewo Jakości, Planowanie i Estymowanie, Priorytetyzacja - podejście WSJF, Kano, Strategia Inżynierii Jakości i ich relacja do Modelu VOICE.
Kurs jest wprowadzeniem do praktycznego zadania semestralnego: "Strategia Inżynierii Jakości w Projekcie Informatycznym".
Zadanie semestralne (projekt)
Celem zadania semestralnego jest umożliwienie uczestnikom Kursu "Modelowanie i analiza biznesowa" praktycznego przećwiczenia i zrozumienia procesu projektowania wartości biznesowej, popartego optymalną, spersonalizowaną Strategią Inżynierii Jakości i Testów aby zwiększać szanse odniesienia sukcesu przy najniższych kosztach i czasie.
Uczestnicy Kursu w ramach zajęć projektowych będą świadomie projektować wartość biznesową produktu informatycznego dla wybranego dla siebie kontekstu, określać i priorytetyzować cele projektowe dla wirtualnego zespołu projektowego, definiować zestawy mierzalnych wskaźników, które pozwolą na koniec projektu oszacować poziom gotowości produktu do wydania na rynek oraz związanego z tym ryzyka. Zadanie semestralne zapewnia praktyczne zastosowanie narzędzi takich jak Design Value Proposition, Model ISO 25010, Drzewo Jakości, KANO, WSJF, Model VOICE (wg TMAP), Technik Szacowania (wysiłku, złożonosci, ryzyka... ) oraz Strategii Inżynierii Jakości i Testów (wg TMAP).