Konsola | Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Konsola

OGÓLNY OPIS PROJEKTU „KONSOLA”

 

1. Ogólne dane o projekcie

1.1. Tytuł projektu

Koncepcja oraz implementacja integracji informacji w rozproszonych elementach systemu wymiany danych Straży Granicznej

1.2. Termin realizacji

- data rozpoczęcia: 22.04.2013

- data zakończenia: 31.01.2016

1.3. Konsorcjanci

- Politechnika Gdańska (lider), Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki: Katedra Sieci Teleinformacyjnych, Katedra Systemów i Sieci Radiokomunikacyjnych,

- Centrum Badawczo-Produkcyjne DGT-LAB S.A.

1.4. Gestor

Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku

1.5. Umowa Nr

DOBR/0022/R/ID1/2013/03, współfinansowana przez NCBiR

1.6. Kierownik Projektu

dr hab. inż. Sylwester Kaczmarek

 

2. Cel główny

Celem projektu jest opracowanie, realizacja oraz badania państwowe (IX poziom gotowości technologii) zaawansowanego technologicznie "Zestawu MCS IP", przeznaczonego do budowy rozproszonej sieci wymiany danych, składającego się z konsoli operatorskiej KO (lądowej, morskiej i powietrznej), uniwersalnych sterowników radiostacji USR i radiostacji, umożliwiających wymianę danych oraz komunikacji głosowej w relacjach ląd-ląd, morze-ląd i powietrze-ląd w systemie obserwacyjnym Straży Granicznej.

 

3. Ogólna koncepcja systemu

Zestaw MCS IP umożliwia wymianę danych oraz sygnałów mowy w istniejącej, zamkniętej sieci szkieletowej Straży Granicznej. Wymiana danych oraz sygnałów mowy będzie realizowana za pomocą protokołu IP i odbywać się pomiędzy węzłami stacjonarnymi (Ośrodki Nadzoru) i mobilnymi sieci (Jednostka Pływająca, Samolot, Samochód). Uproszczony schemat blokowy realizowanego systemu został przedstawiony na rysunku.

Na schemacie tym wydzielono dwie zasadnicze części: Zestaw MCS IP (złożony z konsoli operatorskiej (KO), uniwersalnego sterownika radiowego (USR) i radiostacji analogowej VHF/UHF) oraz CENTRUM z konsolami operatorskimi KO.

Konsola operatorska stanowi interfejs użytkownika do współpracy operatora z USR oraz bezpośrednio lub pośrednio poprzez USR z CENTRUM. Ponadto, KO jest przystosowana do obrazowania na podkładzie mapowym tła taktycznego ze szczególnym uwzględnieniem rozmieszczenia zewnętrznych obiektów będących źródłem danych dla systemu oraz obsługi funkcji dyspozytorskich związanych z komunikacją głosową.

Uniwersalny sterownik radiowy stanowi zintegrowany moduł IT, który w systemie jest odpowiedzialny za realizację zadań przewidzianych dla typowych urządzeń sieciowych, tj. rutera, switcha, lokalnego serwera bazodanowego oraz elektrycznego i programowego konwertera interfejsów i protokołów komunikacyjnych. Moduł USR pod względem sprzętowym i funkcjonalnym jest taki sam dla wszystkich rodzajów Zestawów MCS IP.

CENTRUM steruje pracą całego systemu oraz zawiera centralną bazę danych, w której są zgromadzone wszystkie informacje rozproszone po USR’ach oraz dostępne poprzez Web Service i eksponowane na poszczególnych konsolach operatorskich. Ponadto, CENTRUM jest odpowiedzialne za zarządzanie połączeniami telefonicznymi oraz za koordynację większością dostępnej funkcjonalności w systemie.

schemat blokowy realizowanego systemu

Uproszczony schemat blokowy realizowanego systemu z uwzględnieniem Zestawu MSC IP oraz CENTRUM z KO