Historia katedry | Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Historia katedry

Utworzona w 2006 roku  Katedra Sieci Teleinformacyjnych powstała  w wyniku połączenia dwu istniejących wcześniej zbieżnych tematycznie i zrównoważonych kadrowo części: Katedry Systemów i Sieci Telekomunikacyjnych (kierowanej przez prof. dra inż. Mariana Zientalskiego) oraz połowy składu osobowego istniejącej od 1971 roku Katedry Systemów Informacyjnych (kierowanej przez prof. zw. dra hab. Wojciecha Sobczaka).

Mimo iż formalnie jest to Katedra bardzo młoda to jej historia sięga początków naszego Wydziału na Politechnice Gdańskiej i dorobek tego okresu oraz nieustająca konieczność i potrzeba sprostaniu dynamice zmian w jej obszarze działań naukowo-dydaktycznych stanowią wyznacznik jej ciągłego rozwoju. Początek historii Katedry Systemów i Sieci Telekomunikacyjnych sięga roku 1945, kiedy to na ówczesnym Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej istniała Katedra Teletechniki kierowana przez Profesora Łukasza Dorosza. Stanowiła ona wraz z Katedrą Radiotechniki zalążek przyszłego Wydziału Łączności, który został utworzony w 1952 roku. Wówczas to z Katedry Teletechniki wyłonione zostały: Katedra Techniki Przenoszenia Przewodowego kierowana przez prof. Ł. Dorosza, oraz Katedra Teletechniki Łączeniowej kierowana przez prof. Wiktora Szuksztę.

W 1954 roku po śmierci prof. Ł. Dorosza kierownictwo Katedry Techniki Przenoszenia Przewodowego objął prof. Feliks Błocki. Po nim, w roku 1957 kierownikiem został prof. Józef Sałaciński. Zmieniona została też nazwa Katedry na Katedrę Teletransmisji Przewodowej, następnie skrócono nazwę na Katedrę Teletransmisji. W tym okresie pracowali w niej wybitni Nauczyciele Akademiccy, organizatorzy oraz kierownicy przyszłych Zakładów i Katedr. Należeli do nich: Prof. dr hab. inż. Michał Białko, członek rzeczywisty PAN, Prof. dr hab. inż. Ludwik Spiralski, Doc. dr inż. Walerian Gruszczyński i Prof. dr hab. inż. Henryk Wierzba. Po reorganizacji Wydziału Elektroniki w roku 1969 i utworzeniu Instytutów (zmiana nazwy Wydziału miała miejsce w roku 1966), Katedrę przekształcono w Zakład Technologii Urządzeń Elektronicznych, który pod kierownictwem docenta Mariana Zientalskiego wszedł w skład Instytutu Technologii Elektronicznej. W 1971 roku Zakład zmienił nazwę na Zakład Teletransmisji, przechodząc do Instytutu Telekomunikacji. W roku 1972 kierownikiem Zakładu Teletransmisji został ponownie prof. J. Sałaciński.

Katedra Teletechniki Łączeniowej, kierowana przez prof. W. Szuksztę, w roku 1957 zmieniła nazwę na Katedrę Telekomutacji. Po reorganizacji Wydziału i utworzeniu Instytutów w roku 1969, Katedrę przekształcono w Zakład Systemów Telekomutacyjnych w Instytucie Cybernetyki Technicznej. W roku 1971 Zakład Systemów Telekomutacyjnych, kierowany przez prof. W. Szuksztę, przeniesiono do Instytutu Telekomunikacji.

W roku 1974 z Zakładów Teletransmisji i Systemów Telekomutacyjnych utworzono Zakład Teleelektroniki, kierowany przez prof. J. Sałacińskiego. Od 1982 roku Zakładem kierował powtórnie prof. M. Zientalski, który po przywróceniu w roku akademickim 1991/92 na Wydziale struktury katedralnej przekształcił Zakład w Katedrę Systemów i Sieci Telekomunikacyjnych. Katedra przez ten okres czasu zachowała nie zmienioną formę organizacyjną, także po zmianie w 1996 roku nazwy Wydziału na Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, i była kierowana przez prof. M. Zientalskiego do roku 2006, w którym nastąpiło jej połączenie z Katedrą Systemów Informacyjnych i utworzenie Katedry Sieci Teleinformacyjnych.

Historia Katedry Systemów Informacyjnych bierze swój początek w roku 1971, kiedy to z utworzonego i kierowanego przez prof. dra inż. Jerzego Seidlera Instytutu Informatyki wydzielił się Zakład Teorii Systemów Informacyjnych. Jego skład na początku tworzyli: prof. dr inż. Jerzy Seidler członek PAN, doc. dr hab. Wojciech Sobczak (kierownik Zakładu), dr inż. Mirosław Rojewski, dr inż. Dominik Rutkowski, mgr inż. Roman Rykaczewski, mgr Jadwiga Kozłowska, mgr inż. Józef Woźniak, mgr inż. Jerzy Konorski, mgr inż. Wojciech Molisz, mgr inż. Aleksander Kozłowski, mgr inż. Janusz Łacny.  Zakład ten krótko po jego utworzeniu  wszedł w skład Instytutu Telekomunikacji. W roku akademickim 1991/92 wraz z przywróceniem na Wydziale  struktury katedralnej nadana została Zakładowi nazwa Katedry Systemów Informacyjnych.