Projekt PL-5G | Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej

Projekt PL-5G

POIR

Krajowe laboratorium sieci i usług 5G wraz z otoczeniem

Opis i cel projektu

Celem projektu „Krajowe laboratorium badawcze sieci i usług 5G wraz z otoczeniem” (PL-5G) jest zbudowanie unikalnej w skali kraju infrastruktury badawczej dla prowadzenia praktycznych badań dotyczących technologii i usług 5G. Znaczenie tego przedsięwzięcia dla kraju jest szczególnie ważne, co wynika z faktu, iż w najbliższej przyszłości należy oczekiwać powszechnych wdrożeń rozwiązań 5G w krajowych sieciach operatorskich, co spowoduje istotny rozwój usług dostępnych przez Internet. Infrastruktura badawcza będzie się składać z trzech laboratoriów:

• Laboratorium sieci 5G zbudowanego na bazie rozwiązań producentów technologii 5G i obejmującego w pełni funkcjonalną sieć rdzeniową 5G wdrożoną w formie ogólnokrajowego systemu rozproszonego połączonego siecią szkieletową oraz zróżnicowane rozwiązania sieci dostępowej (bezprzewodowe i przewodowe sieci dostępowe, brzegowa chmura obliczeniowa).
  • Laboratorium symulatorów i aparatury pomiarowej 5G zawierającego symulatory technologii 5G oraz aparaturę pomiarową umożliwiającą prowadzenie zróżnicowanych badań związanych z rozwojem i utrzymaniem sieci 5G oraz związanych z nią aplikacji i usług.
  • Laboratorium otoczenia 5G zawierającego urządzenia i oprogramowanie służące opracowaniu nowych rozwiązań sieciowych, platform i aplikacji bazujących na technologii 5G, takich jak np. rozwiązania Internetu Rzeczy (IoT), systemów przemysłowych (Industry 4.0) czy pojazdów autonomicznych i sterowanych.

Krajowe laboratorium badawcze sieci i usług 5G wraz z otoczeniem umożliwi przeprowadzanie eksperymentów w dedykowanym środowisku testowym sieci 5G. Dostęp do zasobów infrastruktury badawczej będzie otwarty dla wszystkich zainteresowanych podmiotów (jednostki naukowe, przedsiębiorstwa itp.) i będzie realizowany przez specjalizowany system rezerwacji zasobów umożliwiający użytkownikom realizację eksperymentów z dowolnego miejsca.

Wartość projektu: 229 399 787,44 zł w tym dofinansowanie z UE 166 599 999,79 zł

Lista organizacji

• Politechnika Warszawska – Lider projektu
  • Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy