Inżynieria wymagań
Celem przedmiotu jest pozyskanie przez studenta wiedzy na temat procesów składających się na inżynierię wymagań oraz metod i technik związanych z realizacją tych procesów. Poza przekazaniem wiedzy, kluczowym elementem przedmiotu jest praktyczna realizacja inżynierii wymagań w stosunku do wybranego problemu związanego z budową systemu informatycznego. Zakładanym efektem przedmiotu jest rozwinięcie zrozumienia roli i zakresu inżynierii wymagań w ramach wytwarzania systemów informatycznych.
Wiedza i umiejętności zdobyte w tym przedmiocie stanowią podstawę pracy analityka/inżyniera wymagań podczas realizacji przedsięwzięć informatycznych i mają bezpośrednie zastosowanie praktyczne.
Wykład
Zakres poruszanych zagadnień obejmuje:
- Znaczenie inżynierii wymagań dla końcowego rezultatu projektu informatycznego;
- Podstawowe pojęcia inżynierii wymagań;
- Identyfikacja celów biznesowych;
- Identyfikacja interesariuszy;
- Ustalenie zakresu problemu i zakresu systemu informatycznego;
- Modelowanie zdarzeń biznesowych i procesów biznesowych;
- Kategorie wymagań;
- Procesy i techniki wydobywania wymagań;
- Procesy i techniki analizowania wymagań;
- Procesy i techniki specyfikowania wymagań;
- Procesy i techniki walidacji wymagań;
- Cele i zakres zarządzania wymaganiami;
- Inżynieria wymagań a analiza biznesowa;
- Zwinna inżynieria wymagań;
- Inżynieria wymagań dla systemów opartych na uczeniu maszynowym.
Osoby zainteresowane tematyką przedmiotu zachęcamy do wyboru specjalności Inżynieria Systemów Informacyjnych.
Projekt
W ramach projektu studenci pracują w zespołach i planują oraz realizują czynności związane z inżynierią wymagań w stosunku do wybranego problemu dotyczącego budowy systemu informatycznego. Nacisk jest położony na rzeczywistą współpracę z interesariuszami, niezależnie od tego, czy docelowo taki system powstanie (jest to już poza zakresem przedmiotu). Współpraca taka powinna być odpowiednio dokumentowana poprzez zbieranie śladów procesu (np. notatki, nagrania, pozyskane dokumenty). Zespoły otrzymują szablon Specyfikacji Wymagań Systemowych, który uzupełniają informacjami pozyskanymi i opracowanymi w trakcie projektu. Dodatkowo, częścią zajęć projektowych są wzajemne przeglądy – każdy zespół otrzymuje dokumentację przygotowaną przez inny zespół i (korzystając z list kontrolnych) odnotowuje zauważone defekty i niejasności.
Więcej informacji znajduje się na portalu eNauczanie.pg.edu.pl.