Projekt nr DOB-1P/02/03/2016 "AEGIS"
Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu pn. „Przyszłościowe technologie dla obronności - konkurs młodych naukowców”.
Tytuł projektu: "Przenośne urządzenie do wytwarzania kurtyny elektromagnetycznej"
Projekt "AEGIS" jest projektem realizowanym w ramach programu badań naukowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa pn. "Przyszłościowe technologie dla obronności – Konkurs Młodych Naukowców" (Konkurs nr 1/P/2016 "Młodzi Naukowcy 2016"). Projekt rozpoczął się w grudniu 2016 roku i będzie realizowany przez 36 miesięcy.
Cel projektu
Głównym celem projektu jest opracowanie i wykonanie prototypu przenośnego urządzenia (AEGIS) do wytwarzania kurtyny elektromagnetycznej przeciwdziałającej zdalnej aktywacji prowizorycznych urządzeń wybuchowych (IED – Improvised Explosive Devices) detonowanych bezprzewodowo przy użyciu sygnałów radiowych z ogólnie dostępnych komercyjnych sieci komórkowych. Prototyp urządzenia będzie wyposażony w układ antenowy szybkiego montażu, natomiast całość urządzenia będzie przystosowana do obsługi przez jedną osobę w ubraniu ochronnym. Wymiary urządzenia będą zbliżone do wymiarów walizki. Dodatkowo urządzenie będzie można posadowić na zdalnie sterowanym wózku samojezdnym, co umożliwi sprawne przemieszczanie tego urządzenia w rejon zagrożenia, także po nierównym podłożu, natomiast urządzenia wyposażone będą w układ zdalnego, przewodowego sterowania. Urządzenie zagłuszające ma stanowić wsparcie podczas prowadzenia działań operacyjnych przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek publiczny, tj. Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, a także Policję, Straż Graniczną i Służbę Więzienną.
Prototyp przenośnego urządzenia do wytwarzania kurtyny elektromagnetycznej będzie umożliwiał elastyczne kształtowanie widma częstotliwościowego sygnału zagłuszającego. Takie rozwiązanie pozwoli na skuteczne zagłuszanie systemów na wybranych częstotliwościach radiowych, które mogą być wykorzystane m.in. do zdalnej detonacji urządzeń IED, przy jednoczesnym braku zagłuszania sygnałów na częstotliwościach wykorzystywanych do komunikacji własnej. Ponadto, poprzez sterowanie mocą promieniowaną przez układ antenowy urządzenia, możliwe będzie sterowanie zasięgiem bariery elektromagnetycznej. Dodatkowo, urządzenie powstałe w wyniku realizacji projektu będzie można posadowić na zdalnie sterowanym, samojezdnym wózku, dzięki czemu jego operator nie będzie zmuszony zbliżać się do rejonu zagrożenia.
Wymiernym efektem wdrożenia wyników prac nad urządzeniem do wytwarzania kurtyny elektromagnetycznej będzie zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonariuszy służb publicznych (Policja, Staż Graniczna, Służba Więzienna, itp.) podczas działań operacyjnych zagrożonych użyciem zdalnie detonowanych prowizorycznych urządzeń wybuchowych IED uruchamianych drogą radiową (np. rozpoznanie bagażu pozostawionego na lotnisku, alarmy bombowe w budynkach użyteczności publicznej, takich jak: sądy, ambasady, szpitale, posterunki graniczne, urzędy, placówki edukacyjne i inne). Dodatkowym wymiernym efektem będzie zmniejszenie zagrożenia polegającego na nieuprawnionym dostępie do informacji poprzez podsłuchy radiowe i/lub inne środki bezprzewodowej inwigilacji. Nie bez znaczenia będzie także zwiększenie bezpieczeństwa polskich żołnierzy podczas misji zagranicznych, poprzez zmniejszenie ryzyka udanego ataku przy użyciu zdalnie detonowanych urządzeń IED.
W sferze gospodarczej korzyścią płynącą z wdrożenia wyników projektu będzie zmniejszenie zagrożeń związanych z wywiadem gospodarczym poprzez uniemożliwienie stosowania radiowych urządzeń inwigilacyjnych. Istotnym aspektem jest również fakt, że ewentualne uruchomienie seryjnej produkcji urządzeń może zwiększyć konkurencyjność polskiego przemysłu obronnego i uniezależnić potencjalnych użytkowników od dostawców zagranicznych. Rozwiązanie to może być również stosowane przez agencje ochrony w celu zwiększenia bezpieczeństwa ochranianych osób lub obiektów.
W aspekcie społecznym wymiernym efektem wdrożenia wyników projektu będzie zwiększenie bezpieczeństwa poprzez skuteczniejszą ochronę infrastruktur krytycznych, a także pozytywny wpływ na opinię publiczną poprzez zmniejszenie liczby skutecznych ataków z użyciem IED na żołnierzy polskich za granicą.
Aktualny stan realizacji projektu
Realizacja projektu została zakończona w grudniu 2019 roku. Zarówno cel główny, jak i wszystkie cele szczegółowe zostały w pełni zrealizowane. Należy także wspomnieć, że na wniosek Zespołu Nadzorującego konstrukcja demonstratora została rozszerzona o układ do wykrywania emisji sygnału zagłuszającego, dzięki czemu operator ma możliwość weryfikacji poprawności działania urządzenia. Zwiększono także górną granicę zkresu częstotliwości pracy demonstratora z 2200 MHz do 2700 MHz, w celu umożliwienia zagłuszania systemu LTE.
W świetle powyższego, a także mając na względzie zapisy Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 4 stycznia 2011 roku w sprawie sposobu zarządzania przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizacją badań naukowych lub prac rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa, należy stwierdzić, że w wyniku realizacji projektu uzyskano zakładany VI poziom gotowości technologii, w szczególności w zakresie weryfikacji komponentów technologii w środowisku zbliżonym do rzeczywistego.
Testy demonstratora w warunkach terenowych.
Wygląd wykonanego urządzenia w przenośnej walizce.
Wygląd wykonanego urządzenia na platformie samojezdnej.
Kontakt
Za realizację projektu "AEGIS" odpowiedzialny był kierownik: dr hab. inż. Sławomir Jerzy Ambroziak, email: slawomir.ambroziak@pg.edu.pl, tel. +48 58 347 15 77