Projekt nr DOBR-BIO4/058/13045/2013 "SALON"
Tytuł projektu: "System i urządzenia do zdalnego monitoringu położenia osób w środowiskach zamkniętych"
Projekt "SALON" był projektem realizowanym w ramach konkursu nr 4/2013 na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa. Akronim tego projektu "SALON" pochodzi od projektu badawczego realizowanego wcześniej (2010-2012), powiązanego tematyczne - aktualny projekt jest jego bezpośrednią kontynuacją.
Projekt "SALON" został rozpoczęty w grudniu 2013 roku i był realizowany w czasie 30 miesięcy przez konsorcjum naukowo-przemysłowe, w skład którego wchodzą: Politechnika Gdańska (jako lider), DGT-LAB S.A. i KonWit.
Cel projektu
Głównym celem projektu "SALON" była budowa prototypu systemu i urządzeń do monitorowania położenia osób (funkcjonariuszy) w środowiskach zamkniętych, w szczególności w pomieszczeniach i obiektach, w których nie mogą być stosowane systemy nawigacyjne i lokalizacyjne pracujące wyłącznie w oparciu o pomiar wybranych parametrów fal radiowych (np. z uwagi na propagację wielodrogową lub tłumienie sygnału spowodowane dużą grubością ścian). W skład wykonanego prototypu wchodzą następujące urządzenia:
- 2 sztuki modułów identyfikacji osobistej (MIO) w wersji dla funkcjonariuszy (INS);
- 2 sztuki modułów identyfikacji osobistej w wersji VIP;
- 4 sztuki węzłów referencyjnych (WR);
- stanowisko do rejestracji i prezentacji pozycji w postaci komputera przemysłowego;
- niezbędne okablowanie i urządzenia pomocnicze (ładowarki, mocowanie urządzeń, itp).
System ma stanowić wsparcie podczas prowadzenia działań operacyjnych służb porządku publicznego (np. Straż Graniczna, Straż Pożarna, Służba Celna, Biuro Ochrony Rządu) i uwzględniać specyfikę pracy tych służb.
Aktualny stan realizacji projektu
Realizacja projektu została zakończona w czerwcu 2016 roku. Zbudowane prototypy wszystkich elementów systemu zostały przetestowane w warunkach rzeczywistych, nie tylko w wytypowanych budynkach ale także na pokładach promu pasażerskiego podczas rejsu. Wykonane badania potwierdziły spełnienie założeń projektowych oraz osiągnięcie zadowalającej dokładności określania pozycji nadzorowanych osób (funkcjonariuszy) w różnych środowiskach. Poniżej przedstawiono wygląd wykonanych urządzeń.
Wygląd jednego z wykonanych węzłów MIO w wersji VIP.
Wygląd jednego z wykonanych węzłów MIO w wersji INS.
Wygląd jednego z wykonanych węzłów referencyjnych WR.
Zestaw wszystkich elementów systemu SALON, przygotowanych do transportu.
Prezentacja pozycji nadzorowanych osób (węzłów MIO) na trójwymiarowym planie budynku.
Kontakt
Za realizację projektu "SALON" odpowiedzialny był kierownik: dr hab. inż. Jarosław Sadowski, email: jaroslaw.sadowski@eti.pg.edu.pl, tel. +48 58 347 17 73.